České firmy by se mohly podílet na modernizaci egyptských elektráren. Kromě modernizace zastaralých elektráren by také mohly být u výstavby první jaderné elektrárny, jejíž výstavba by mohla začít do 8 let ve vybrané lokalitě ad‑Dabá. Prozatím je egyptská vláda rozhodnuta svěřit projekt Ruské korporaci pro jadernou energii Rosatom. Více o možném zapojení českých firem se dočtete v následujících odstavcích, celý článek najdete zde.  

jaderná energie - businessinfo.cz: České firmy zajímá modernizace zastaralých egyptských elektráren - Nové bloky ve světě (Egypt first nuclear plant) 1
Ilustrační obrázek jaderné elektrárny (zdroj: http://www.english.globalarabnetwork.com)

Pro úspěšné podnikání v Egyptě je nutná vládní podpora exportního financování nebo zapojení české společnosti do mezinárodního konsorcia.

Spotřeba elektrické energie v Egyptě v posledních letech výrazně roste, a to zhruba o osm procent ročně. To na jednu stranu znamená požadavky na nově instalovaný výkon ve výši 4000 megawattů ročně (nyní země disponuje více než 38 gigawatty instalovaného výkonu). Na druhou stranu chce egyptská strana snížit ztráty, které jsou zaviněny zastaralostí přenosové soustavy a nevyhovujícím stavem existujících elektráren.

Předpokládá se, že do potřebného zdvojnásobení výrobní kapacity egyptské energetiky bude třeba investovat v nejbližší době přibližně 45 miliard dolarů (více než jeden bilion korun).

První jaderná elektrárna za osm let

Nabízejí se příležitosti jak pro dodavatele komplexních technologických celků, kteří ovšem musí vyřešit financování těchto velkých investic, tak pro jejich subdodavatele. Stávající a připravované projekty počítají s využitím klasických, ale také obnovitelných zdrojů.

Stále reálněji se rýsuje také výstavba historicky první egyptské jaderné elektrárny v lokalitě ad‑Dabá, kterou hodlá tamní vláda svěřit ruské státní společnosti Rosatom. Příslušná mezivládní dohoda je už připravena a dílo by mělo začít sloužit od roku 2025.

Kromě vývozu techniky a expertních služeb pro nové generační kapacity má tedy potenciál také modernizace stávajících devíti elektráren české, respektive československé provenience. České dodávky pro egyptský energetický průmysl – turbíny, generátory, transformátory, rozvaděče nebo kabely – činily v roce 2014 přes 20 milionů dolarů. V roce 2015 byl dodán elektrotechnický materiál a zařízení v hodnotě přesahující 26 milionů dolarů.

Celý článek najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..