Vláda Spojeného království musí objasnit pro státní jaderný průmysl potenciální vývoj a nasazení malých modulárních reaktorů (small modular reactor – SMR), uvedla dne 12. září společnost Rolls-Royce a její partneři v britském konsorciu pro technologii SMR. Pouze „jednou za život“ existuje příležitost, aby se Británie stala hlavním světovým navrhovatelem, výrobcem a provozovatelem takovýchto reaktorů, dodaly tyto společnosti.

jaderná energie - Britské konsorcium pro reaktory SMR volá po státní podpoře - Ve světě (SMR render 460 Rolls Royce) 1
Vizualizace elektrárny společnosti Rolls-Royce (zdroj: WNN)

Společnost Rolls-Royce a její partneři – včetně podniků Amec Foster Wheeler, Arup, Laing O’Rourke, Nuclear AMRC a Nuvia – dne 12. září zveřejnili zprávu o tom, že britský program pro reaktory SMR by mohl vytvořit 40 000 kvalifikovaných pracovních pozic, přispět do ekonomiky částkou 100 miliard liber a otevřít potenciální globální exportní trh v hodnotě 400 miliard liber.

„Rozvoj reaktorů SMR ve Spojeném království by mohl nejen doplnit stávajících plány pro výstavbu velkých energetických reaktorů při podpoře budoucího energetického mixu, ale mohl by také umožnit britskému jadernému průmyslu zahájit dlouhodobě udržitelný program mezinárodního exportu za podpory nových pracovních míst a růstu po celá nadcházející desetiletí,“ uvádí zpráva nazvaná UK SMR: A National Endeavour.

Britský program pro reaktory SMR, naznačuje zpráva, „má jedinečnou příležitost vyhnout se složitosti, zpožděním a překročení nákladů často spojených s projekty infrastruktury“. Zpráva říká, že technologie SMR nabízí „přesvědčivou alternativu“ k financování a výstavbě velkých reaktorů po celém světě a představuje „velmi významnou komerční příležitost“.

Kromě toho konsorcium tvrdí, že britští spotřebitelé by mohli mít prospěch z nižší ceny elektřiny – pokud by vláda podpořila program pro reaktory SMR pro Spojené království. Uvádějí, že reaktory SMR mohou dodávat elektřinu za 60 liber za MWh, což je činí konkurenceschopnými vůči větrné a solární energii a mohou pomoci k „trvalému snižování ceny jaderné energie“.

Zpráva konstatuje, že studie vypracovaná britskou laboratoří National Nuclear Laboratory naznačuje, že trh s elektrárnami s reaktory SMR o celkovém výkonu 7 GWe bude ve Spojeném království existovat do roku 2035 – s dalšími příležitostmi až do roku 2050. Britské konsorcium pro reaktory SMR tvrdí, že má jedinečnou kvalifikaci a pozici pro využití této příležitosti, a to zejména proto, že jeho design SMR je založen na osvědčených technologiích.

Harry Holt, prezident pro jadernou energii ve společnosti Rolls-Royce, prohlásil: „Spojené království nikdy nemělo větší potřebu levné, nízkouhlíkové, bezpečné, zajištěné a spolehlivé výroby elektřiny. Vzhledem k rostoucí poptávce po elektřině v blízké budoucnosti – částečně kvůli rostoucí popularitě elektrických automobilů – se domníváme, že britský program pro technologii SMR je nezbytným doplňkem naší národní infrastruktury.“

Vláda Spojeného království zahájila v roce 2016 první fázi soutěže ohledně technologie SMR, aby určila nejlepší design reaktoru SMR pro Spojené království.

„Nyní je čas, aby vláda pokročila kupředu s tempem směřujícím k vytvoření podmínek požadovaných pro rozkvět reaktorů SMR ve Spojeném království, neboť zbytek světa nadále rozvíjí tuto technologii a Spojené království je v nebezpečí, že zůstane pozadu,“ říká zpráva. „Podmínky jsou nyní ideální, a proto přišel čas, aby britská vláda a soukromý sektor začaly spolupracovat, aby vážně využily příležitosti technologie SMR.“

Richard Maudslay, člen Royal Academy of Engineering, vedl studii ohledně obchodního případu konsorcia pro reaktory SMR. Uvedl: „Přezkumný tým dospěl k závěru, že britský program pro technologii SMR řízený konsorciem pod vedením společnosti Rolls-Royce s odpovídající a trvající plnou vládní podporou by Spojenému království poskytl nejlepší příležitost pro návrh, výrobu a postavení další generace jaderných elektráren a rovněž by přispěl k realizaci národní jaderné strategie.“

V předmluvě ke zprávě předseda asociace Nuclear Industry Association Lord Hutton prohlásil: „Je velmi důležité, aby se rozhodlo pokročit v této příležitosti. To je důvod, proč by měla britská vláda vyjasnit své záměry tak, aby Spojené království mohlo poskytnout řešení, které zajistí bezpečnou, spolehlivou a cenově dostupnou elektřinu po dobu více než 60 let, a aby mohlo působit na nových zámořských trzích, které se objevují pro reaktory SMR.“

V minulém týdnu americká společnost NuScale Power zahájila akční plán pro brzké nasazení technologie SMR ve Spojeném království. Tento plán stanovuje, jak společnost bude spolupracovat s britským průmyslem, s cílem založit „podnik pro reaktory SMR v hodnotě několika miliard liber“. Prostřednictvím pětibodového plánu s názvem UK SMR Action Plan společnost NuScale sídlící ve městě Portland, ve státě Oregon, sdělila, že Spojené království a Spojené státy americké mohou společně pracovat na vývoji „technologie, která změní globální energetický trh“.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..