Čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC), brazilská energetická společnost Eletrobras a její jaderná dceřiná společnost Eletronuclear podepsaly memorandum o porozumění (memorandum of understanding – MOU) ohledně další podpory spolupráce v oblasti jaderné energie. Dohoda zahrnuje dokončení třetí bloku jaderné elektrárny Angra a možné navazující projekty.

jaderná energie - Brazílie a Čína posilují jadernou spolupráci - Nové bloky ve světě (CNNC Eletrobras September 2017 460 CNNC) 1
Podpis memoranda o porozumění (zdroj: WNN)

Memorandum MOU podepsali dne 1. září předseda představenstva společnosti CNNC Wang Šou-ťün (pinyin: Wang Shoujun), vedoucí zahraničních operací společnosti Eletrobras – Pedro Luiz de Oliveira Jatobá, a generální ředitel firmy Eletronuclear –  Bruno Campos Barretto. K podpisu došlo v Pekingu během setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga (pinyin: Xi Jinping) a brazilského prezidenta Michela Temera.

Společnost Eletrobras uvedla, že toto memorandum vytváří „příležitost k prohloubení bilaterální spolupráce v oblasti mírového využívání jaderné energie a zdůrazňuje společné zájmy při vytváření budoucího partnerství pro dokončení třetího bloku JE Angra“.

Společnost CNNC prohlásila, že bude spolupracovat s firmami Eletrobras a Eletronuclear na podpoře výstavby třetího bloku jaderné elektrárny Angra i na budoucích projektech nových jaderných elektráren.

Firma Eletronuclear poznamenala, že se jedná o třetí memorandum MOU, které podepsala se společností CNNC. V roce 2015 tato firma podepsala memorandum se společnostmi CNNC a Eletrobras zaměřené na jadernou spolupráci. Následně v prosinci 2016 firma Eletronuclear podepsala bilaterální memorandum MOU se společností CNNC, aby řídila spolupráci při obnově výstavby třetího bloku JE Angra.

Výstavba třetího bloku jaderné elektrárny Angra původně započala v roce 1984, tento blok měl obsahovat tlakovodní reaktor navržený německou firmou KWU, ale o dva roky později byla stavba pozastavena. V této fázi bylo údajně již 70 % zařízení pro blok zakoupeno a dodáno na staveniště. V roce 2007 bylo schváleno navrácení k výstavbě a v prosinci 2008 byla podepsána smlouva s firmou Areva o dokončení tohoto bloku.

Dvěma brazilským konsorciím byly uděleny zakázky, jedna pro elektromechanickou montáž spojenou s primárním systémem reaktoru, druhá pro sekundární práce. Nicméně po prošetřování korupce v polovině roku 2015 společnost Eletrobras pozastavila obě zakázky.

V březnu roku 2017 vláda oznámila, že plánuje prodat třetí blok JE Angra do roku 2018. Rada National Energy Policy Council v červnu letošního roku přezkoumala způsoby, jak obnovit výstavbu, ale vláda očekává, že dokončení bloku potrvá asi 5 let a bude vyžadovat investici ve výši 2,9 miliardy dolarů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..