Společnost Bechtel Corp zdůraznila „závažné problémy“ v projektu jaderné elektrárny VC Summer o 18 měsíců dříve, než byla výstavba dvou reaktorů AP1000 v lokalitě Fairfield County v Jižní Karolíně zrušena v červenci letošního roku. Potíže, jako jsou chybné stavební plány, chybné návrhy, nedostatečné řízení a nízká pracovní morálka, byly popsány v nezávislé analýze společnosti z února 2016, která se týkala strojírenství, stavebnictví a správy projektu.

jaderná energie - Americký guvernér zveřejnil zprávu o nedostatcích JE VC Summer - Nové bloky ve světě (5903c36d23bdd.image) 1
Staveniště VC Summer (zdroj: Aiken Standard)

Dne 31. července dceřiná společnost firmy Scana Corporation – společnost South Carolina Electric & Gas (SCG&E) – oznámila své rozhodnutí pozastavit výstavbu dvou bloků navržených firmou Westinghouse v JE VC Summer. Toto oznámení následovalo rozhodnutí spoluvlastníka tohoto projektu, podniku Santee Cooper, o pozastavení výstavby kvůli předpokládaným zpožděním dokončení a překročení nákladů.

Zpráva společnosti Bechtel byla zveřejněna kanceláří guvernéra Jižní Karolíny Henryho McMastera dne 4. září proti námitkám od právníků podniku Santee Cooper, kteří guvernéra žádali, aby informace nezveřejňoval.

Komplikace

Podle zprávy společnosti Bechtel týkající se hodnocení projektu jaderné elektrárny VC Summer bylo zjištěno osm závažných problémů, kterým projekt čelil:

  • Zatímco inženýrské, dodavatelské a stavební plány i harmonogramy konsorcia jsou sjednocené, plány i harmonogramy neodrážejí skutečné okolnosti projektu;
  • Konsorcium postrádá integraci řízení projektu potřebnou pro úspěšný výsledek projektu;
  • Dále je zde nedostatek plánovaných vizí, cílů a odpovědnosti mezi vlastníky a konsorciem;
  • Zdá se, že smlouva obzvlášť dobře neslouží majitelům ani konsorciu;
  • Podrobný inženýrský návrh není dosud dokončen, což následně ovlivní výkonnost zadávání zakázek i celou výstavbu;
  • Vydaný návrh není často konstruktivní, což vede k významnému počtu změn a následným zpožděním;
  • Dohled vlastníků není možný v reálném čase, s přiměřenými náklady a s přihlédnutím k harmonogramu;
  • Vztah mezi partnery konsorcia (firmami Westinghouse Electric Company (WEC)) a Chicago Bridge & Iron (CB&I)) je napjatý, což je do značné míry způsobeno obchodními problémy.

Doporučení

Doporučení společnosti Bechtel zahrnovala vytvoření nového „dosažitelnějšího“ plánu projektu.

Majitelé by měli rozvíjet společnou organizaci řízení projektu a doplnit stávající personál dalšími pracovníky, kteří mají zkušenosti, doplnila společnost. Majitelé a konsorcium by měli „sladit smluvní obchodní podmínky s cíli projektu a stanovit realisticky výhledové náklady pro dokončení projektu“. Konsorcium by mělo dokončit „nový dosažitelnější“ harmonogram projektu. Dále by mělo odstranit „povinná omezení“ ze sjednoceného harmonogramu projektu a umožnit harmonogramu, aby byl „založen na logice“.  Konsorcium by mělo také upřednostňovat vývoj plánů zmírňování dopadu/obnovy na základě jejich dopadu na harmonogram, doplnila společnost. Rovněž by mělo zajistit, aby byla přidělena vhodná doba pro instalaci většiny komodit (velké a malé vrtané potrubí, potrubní opěry, kabelové žlaby, potrubí, kabeláž).

Konsorcium by mělo „zahájit soustředěné úsilí, aby dokončilo známý inženýrský „dluh“ firmy WEC a uvolnit více než 1000 výkresů, které existují“; zintenzivnit úsilí skupiny pro strategické plánování, plánování pracovních balíčků, přezkoumání proveditelnosti atd., aby byly identifikovány potřebné návrhové změny před datem výstavby; a zůstat na vrcholu identifikace a řešení naléhavých technických problémů.

Konsorcium by mělo dále zvýšit úroveň manuálního personálního obsazení, aby bylo možné pracovat se všemi dostupnými pracovními plochami, a hodnotit metody „za účelem toho, aby řemeslníci trávili více času na pracovní ploše“. Rovněž by mělo provádět akce „s cílem zlepšit produktivitu a zjednodušit a zefektivnit pracovní balíčky“, uvádí zpráva.

Společnost Bechtel navíc doporučila, aby konsorcium „dokončilo úsilí o obnovení platnosti inventáře a vytvořilo program pro průběžnou validaci inventáře“. Také by mělo „dokončit snahu o dodržování harmonogramu zadávání veřejných zakázek, aby bylo zajištěno, že termíny dodávek zařízení budou splňovat termíny potřebné pro stavbu“.

Michael Bexley, senior viceprezident a generální poradce podniku Santee Cooper, napsal dne 3. září guvernérovi McMasterovi požadavek o poskytnutí zprávy společnosti Bechtel a také požádal, aby její obsah zůstal důvěrný. Kancelář guvernéra McMastera ve svém prohlášení ze 4. září uvedla, že guvernér „věří, že neexistuje žádný základ pro „uplatňování jejich důvěrnosti“.

Firma Westinghouse požádala koncem března letošního roku o ochranu před věřiteli podle kapitoly 11 zákona o bankrotech, aby jí byla umožněna strategická restrukturalizace uprostřed „finančních a stavebních problémů“ ve svých projektech amerických elektráren s bloky AP1000.

Jaderná elektrárna VC Summer je jedním ze dvou projektů pro výstavbu tlakovodních reaktorů AP1000 firmy Westinghouse ve Spojených státech amerických. Druhým projektem je jaderná elektrárna Vogtle společnosti Georgia Power, která se staví poblíž města Waynesboro v Georgii.

Dne 31. srpna předložila společnost Georgia Power společně s komisí Georgia Public Service Commission doporučení ohledně dokončení výstavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle jako nejekonomičtější volbu pro zákazníky. Společnost očekává, že třetí blok zahájí komerční provoz v listopadu roku 2021 a čtvrtý blok ho bude následovat v listopadu 2022.

Výstavba všech čtyř amerických bloků AP1000 – v JE VC Summer a v JE Vogtle – započala v roce 2013.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..