Yukiya Amano byl dne 18. září během generální konference jmenován, aby působil další funkční období jako generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Na tuto pozici nastoupil v roce 2009 a má v ní nyní zůstat až do konce roku 2021.

jaderná energie - Amano zůstane v čele agentury MAAE až do roku 2021 - Ve světě (Yukia Amano 460 D Calma IAEA) 1
Generální ředitel MAAE Amano (zdroj: WNN)

Amano se stal generálním ředitelem dne 1. prosince roku 2009 a tudíž byl součástí agentury rovněž během nehody jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, která se udála v roce 2011 v jeho domovské zemi v Japonsku, a řídil její reakci na tuto událost. Dne 18. září prohlásil: „Všechna poučení z havárie v JE Fukušima Dajiči byla nyní začleněna do všech bezpečnostních požadavků agentury MAAE, které zajistí, že se stanou součástí celosvětové bezpečnostní praxe.“

Amano je také známý změnou motta agentury MAAE z jejího původního „Jádro pro mír“ na „Jádro pro mír a rozvoj“, což přibližuje agenturu MAAE s dalšími orgány OSN pracujícími na 17 cílech pro udržitelný rozvoj. Pod jeho vedením agentura MAAE rovněž posílila svoji podporu zemím, které hodlají zavést jadernou energii.

Generální konference ze dne 18. září schválila další funkční období pro Amana prostřednictvím aklamace. Jedná se o období od 1. prosince tohoto roku do 30. listopadu roku 2021.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..