Dnešní západ Čech zasáhla v minulosti nejméně dvě zemětřesení, která se zcela vymykají historickým tabulkám. Přišli na to vědci kombinací terénního výzkumu a metod z oboru paleoseismologie. Otřesy byly energií, která se při nich uvolnila, mnohem silnější než ty z doby přístrojového měření. Výzkum se zřejmě časem promítne do stavebních norem.

Koncem letošního července zasáhlo řecký ostrov Kos poměrně silné zemětřesení o magnitudu 6,7. Vyžádalo si jeden lidský život, 120 zraněných a poničilo historické centrum. A bylo podobně silné jako dvojice zemětřesení, která v minulosti rozechvěla západ Čech.
O těchto zemětřeseních se dosud příliš nevědělo. Byla výrazně silnější než ta v historických tabulkách, kterým vévodí zemětřesení na Chebsku ze 16. prosince 1985 o síle 4,6. Ale neměl je kdo zaznamenat.
První z nově „vystopovaných“ zemětřesení se podle výpočtů odehrálo zřejmě mezi lety 1134 až 192 před naším letopočtem, tedy v době předkeltského či keltského osídlení Čech. Druhé má užší časové vymezení, nastalo mezi lety 792 až 1020. Pocítit ho mohli současníci velkomoravských či přemyslovských knížat, možná i svatého Václava.
Celý text najdete na webu Aktuálně.cz.