Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) se zabývala mnoha doporučeními, která jí poskytla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v roce 2015, kdy provedla v její jaderné elektrárně Kashiwazaki-Kariwa posouzení provozní bezpečnosti. Agentura MAAE ale i nadále upozorňuje, že práce na zlepšení by v některých oblastech měly nadále pokračovat.

jaderná energie - Zlepšení provozní bezpečnosti v JE Kashiwazaki-Kariwa - Ve světě (Kashiwazaki Kariwa) 1
JE Kashiwazaki-Kariwa (zdroj: WNN)

Koncem června roku 2015 byla na pozvání japonské vlády poslána do šestého a sedmého bloku JE Kashiwazaki-Kariwa nacházející se v prefektuře Niigata pracovní skupina z agentury MAAE v rámci mise OSART (Operational Safety Review Team). Posouzení bylo zaměřeno na bezpečnostní opatření, která musejí být zavedena bez odhledu na to, zda je elektrárna v provozu. Mise zahrnovala přezkum oblastí zahrnujících vedení a řízení, školení, provoz, radiační ochranu, technickou podporu, provozní zkušenosti, havarijní připravenost a řízení těžkých nehod. Tým z mise OSART zaznamenal řadu osvědčených postupů a vydal doporučení k posílení některých bezpečnostních opatření.

Cílem misí OSART je zlepšení provozní bezpečnosti prostřednictvím objektivního posouzení výkonů v oblasti bezpečnosti za použití bezpečnostních standardů agentury MAAE a v případě potřeby navrhnout doporučení ke zlepšení. Navazující mise jsou standardní součástí programu OSART a obvykle probíhají do dvou let od počáteční mise.

Čtyřčlenný tým – včetně dvou členů původní mise OSART z roku 2015 – nyní provedl navazující misi v jaderné elektrárně Kashiwazaki-Kariwa. Tento přezkum se uskutečnil v období od 31. července do 4. srpna.

Tým zjistil, že společnost Tepco plně implementovala několik předchozích doporučení a návrhů. Mezi ně patří modernizace a integrace nouzových provozních postupů, standardních povozních postupů a pokynů pro řízení havárií, stejně jako zlepšení nouzového plánu elektrárny. Společnost Tepco také zajistila správná opatření a postupy pro kontrolu kontaminace, které jsou implementovány.

Tým však doporučil, aby práce pokračovala v několika dalších oblastech, včetně implementace integrovaného systému pro správu všech informací o provozních zkušenostech. Společnost Tepco by měla také zavést postup, který zajistí dostupnost úplných a spolehlivých údajů o designu elektrárny, včetně dlouhodobého skladování a úschovy podrobné projektové dokumentace po celou dobu životnosti elektrárny.

Vedoucí týmu Peter Tarren, vedoucí oddělení provozní bezpečnosti agentury MAAE, uvedl: „Společnost Tepco se zabývala několika problémy, které byly identifikovány v hodnocení z roku 2015. Ačkoliv došlo k pokroku, je zapotřebí i nadále pracovat na řešení některých doporučení, aby se posílila provozní bezpečnost elektrárny.“

Tým z agentury MAAE poskytl společnosti Tepco návrh své zprávy a japonské vládě předloží svoji závěrečnou zprávu do tří měsíců.

Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa nebyla dotčena zemětřesením ani následným cunami, které poškodily jadernou elektrárnu Fukušima Dajiči v březnu roku 2011. Reaktory elektrárny však předtím byly odstaveny na dobu dvou až tří let, a to kvůli zemětřesení v Niigata-Chuetsu v roce 2007. Toto zemětřesení tehdy poškodilo elektrárnu, samotné reaktory však poškozeny nebyly. Během této dlouhé odstávky byly v elektrárně provedeny práce na zlepšení její odolnosti vůči vlivům zemětřesení.

Společnost Tepco zažádala o znovuspuštění šestého a sedmého bloku JE Kashiwazaki-Kariwa. Tyto bloky obsahující pokročilé varné reaktory s instalovaným výkonem 1 356 MWe byly postaveny koncem 90. let minulého století. Společnost předložila informace o bezpečnostních modernizacích v této lokalitě a na těchto dvou reaktorových blocích, o kterých tvrdí, že splňují nové regulační požadavky. Ačkoliv společnost dokončila práci na ostatních blocích v této lokalitě, nyní soustřeďuje své zdroje pouze na šestý a sedmý blok, zatímco se zabývá čištěním lokality JE Fukušima Dajiči.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..