Komise CIS pro mírové využití jaderné energie uspořádala meeting při příležitosti výstavy EXPO2017, pořádané v Astaně (10. června až 10. září). Setkání se zúčastnili členové komise,  experti z průmyslu a zástupci vládních orgánů z Arménie, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Ruska.

jaderná energie - Výzkumný plán pro kazašský Tokamak schválen - Zprávy (data web obr 2 17 ktm 20170531.fitbox.x1600.y1600.r0.q85.nr1 .me2) 1
Kazašský tokamak KTM, při provozu bude testovat materiály pro fúzní reaktory (zdroj: http://www.iter.org/)

Během meetingu byl schválený aktualizovaný plán pro materiálový výzkum a jejich testování, který  má být proveden v tokamaku v Kazachstánu. V červnu 2017 Kazachstán, s aktivní pomocí společnosti Rosatom, dokončil první fázi spouštění tokamaku. Cílem plánu je dosáhnout standardního režimu provozu v listopadu 2017. Strany rovněž souhlasily s návrhem Kazachstánu zahrnout do obnovovacího programu těžby uranu své starší důlní těžební stroje. Dalším bodem programu byl návrh dohody o realizaci společné iniciativy k  využívání výrobníků yttria-90 pro farmaceutické účely. Návrh byl schválen obecně a pracovní skupina byla pověřena vypracováním plánu pro projekt.

Zdroj: http://rosatomnewsletter.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..