Bulharsko zahájilo dne 29. srpna výstavbu národního úložiště pro nízko a středně aktivní odpad, přičemž při této příležitosti uspořádalo slavnostní ceremonii. Úložiště je budováno v lokalitě Radiana poblíž jaderné elektrárny Kozloduj.

jaderná energie - Výstavba úložiště jaderného odpadu pro Bulharsko - Ve světě (Groundbreaking for repository August 2017 460 SERAW) 1
Ceremonie k zahájení projektu (zdroj: WNN)

Bulharská ministryně energetiky Temenuzhka Petkova a výkonný ředitel společnosti State Enterprise Radioactive Waste (SERAW) Dilyan Petrov oficiálně zahájili projekt tohoto nového zařízení. Podnik SERAW je zodpovědný za likvidaci reaktorů v prvním až čtvrtém bloku JE Kozloduj a za státní úložiště jaderného odpadu.

Úložiště bude zařízení pro příkopové vrty v blízkosti plochy s vícebariérovou ochranou po ukládání nízko a středně aktivního odpadu v železobetonových kontejnerech. Bude využíváno k ukládání takovéhoto odpadu z průmyslu, medicíny a domácností i pro ukládání odpadu vzniklého při likvidaci prvních čtyř bloků jaderné elektrárny Kozloduj a při budoucím provozu jaderných elektráren. Úložiště, které nebude používáno pro ukládání vysoce aktivního odpadu ani použitého jaderného paliva, bude mít kapacitu pro 138 200 kubických metrů odpadu. Očekává se, že bude uvedeno do provozu v roce 2021 a bude fungovat přibližně 60 let. Poté bude zařízení uzavřeno a pečlivě monitorováno dalších 300 let.

První fáze výstavby je financována z grantu ve výši 71,8 milionu eur z fondu Kozloduy International Decommissioning Support Fund, který je spravován Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj.

Společnost SERAW podepsala kontrakt o výstavbě zařízení v červenci roku 2016, a to s konsorciem tvořeným německým podnikem Nukem Technologies, který je vlastněn ruskou firmou AtomStroyExport, a čtyřmi bulharskými společnostmi.

Výstavba úložiště je součástí závazků, které Bulharsko přijalo při svém přistoupení do Evropské unie. Během jednání s EU ohledně přistoupení se Bulharsko také zavázalo trvale odstavit první a druhý blok jaderné elektrárny Kozloduj do roku 2002. Stejný osud byl přislíben také blokům číslo 3 a 4 této elektrárny, a to do konce roku 2006. Všechny čtyři bloky obsahují reaktory VVER-440 model V-230, který Evropská komise dříve klasifikovala jako nevhodné k modernizaci. Bulharsko vstoupilo do EU dne 1. ledna roku 2007.

Ministryně Petkova uvedla: „Výstavba úložiště je nezbytným předpokladem pro rozvoj jaderné energetiky v Bulharsku. Stavba zařízení je také zakotvena i v současném programu bulharské vlády pro období 2017-2021.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..