Poslední reaktorová nádoba a parogenerátory byly nainstalovány do jaderné elektrárny Barakah nacházející se ve Spojených arabských emirátech. Po instalaci hlavních komponent je čtvrtý blok této elektrárny považován za dokončený z 52 %, zatímco projekt celé elektrárny je nyní dokončen z více než 82 %.

jaderná energie - V posledním bloku JE Barakah byly nainstalovány hlavní komponenty - Nové bloky ve světě (Barakah 4 SG signing ceremony Enec 460) 1
Ceremonie k dosaženému milníku (zdroj: WNN)

Ocelová reaktorová nádoba váží více než 500 tun, měří asi 15 metrů na výšku a více než 4,5 metru v průměru, jedná se tak o jednu z největších komponent v celé elektrárně. Parogenerátory – jež využívají teplo vyprodukované při jaderném štěpení v reaktorové nádobě k produkci páry, která pohání turbíny generátorů v elektrárně – jsou každý téměř 23 metrů vysoký a jejich maximální průměr je kolem 6 metrů. Každý Koreou navržený reaktor APR1400 má celkem dva parogenerátory.

Čtyři bloky jaderné elektrárny Barakah jsou stavěny pro společnost Emirates Nuclear Electric Corporation (Enec) konsorciem, jež vede firma Korea Electric Power Co (Kepco). Hlavní smlouva k tomuto projektu byla podepsána v roce 2009 a výstavba prvního bloku započala v červenci 2012, přičemž práce na následujících blocích byly zahájeny zhruba v ročních intervalech. Výstavba čtvrtého bloku byla zahájena v září 2014. Elektrárnu bude provozovat podnik Nawah – dceřiný podnik společnosti Enec, který je částečně vlastněn také firmou Kepco.

Předseda společnosti Enec Khaldoon Al Mubarak řekl, že je pyšný na pevné odhodlání a profesionalitu ukázanou týmem inženýrů ze Spojených arabských emirátů, mezinárodních odborníků a korejských partnerů.

„Instalace poslední reaktorové nádoby a parogenerátorů, v souladu s hlavní smlouvu z roku 2009, je skvělý úspěch,“ dodal.

První blok JE Barakah je nyní dokončen z více než 96 % a čeká na regulační povolení pro založení paliva před očekávaným zahájením provozu v roce 2018. Druhý blok této elektrárny je dokončen z více než 85 % a také se očekává, že zahájí provoz v příštím roce. Bloky číslo 3 a 4 jsou nyní dokončeny z více než 75 % a 52 %. Jejich uvedení do provozu se očekává v roce 2019, respektive 2020.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..