První parogenerátor byl umístěn do kontejnmentu třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle. Jedná se o první významný pokrok od doby, kdy společnost Southern Nuclear převzala dohled nad činnostmi při výstavbě bloků AP1000 ve státě Georgia.

jaderná energie - V JE Vogtle byl umístěn první parogenerátor - Nové bloky ve světě (Vogtle Steam Generator 1 460) 1
Umisťování parogenerátoru v JE Vogtle (zdroj: WNN)

Každý ze dvou bloků AP1000, jenž se staví v rámci projektu rozšíření stávající jaderné elektrárny Vogtle poblíž města Waynesboro, vyžaduje dva parogenerátory. S délkou téměř 24 metrů a váhou kolem 635 tun se jedná o jedny z největších komponent v celé elektrárně. Čtyři parogenerátory pro třetí a čtvrtý blok JE Vogtle byly vyrobeny v Jižní Koreji a jsou již v areálu elektrárny v Georgii.

Výstavba třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle započala v březnu roku 2013 – ve stejném měsíci, kdy společnost South Carolina Electric & Gas’s (SCE&G) zahájila stavbu druhého bloku JE VC Summer. Do konce roku 2013 byly ve Spojených státech ve výstavbě celkem čtyři bloky AP1000 navržené společností Westinghouse – poté, co začaly práce na třetím bloku JE Summer a čtvrtém bloku JE Vogtle v listopadu téhož roku.

Práce v JE Vogtle pokračovaly nepřetržitě i poté, co společnost Westinghouse v březnu letošního roku požádala o bankrotovou ochranu podle kapitoly 11 zákona o bankrotech. Projektové řízení a kontrola se převedly na společnost Southern Nuclear po uzavření dohody o službách mezi společností Westinghouse a spoluvlastníky JE Vogtle – dceřiným podnikem společnosti Southern Company – Georgia Power (45,7% podíl); firmou Oglethorpe Power (30% podíl), podnikem MEAG Power (22,7% podíl); a městem Dalton (1,6% podíl) – která vstoupila v platnost dne 27. července. Předtím práce pokračovaly v rámci dohody o předběžném posouzení.

Mateřská společnost společnosti Westinghouse – Toshiba Corporation – se v červnu dohodla, že zaplatí majitelům JE Vogtle maximálně 3,68 miliardy dolarů v rámci záruk mateřské společnosti Westinghouse zavedených v okamžiku, kdy společnost Westinghouse obdržela objednávku na oba bloky v roce 2008. Podobné dohody, která byla vymezena na částku 2,168 miliardy dolarů, dosáhla společnost v červenci s vlastníky JE Summer.

Společnost Georgia Power dne 16. srpna uvedla, že do konce tohoto měsíce pokračuje v pracích na dokončení svého komplexního harmonogramu a na posouzení nákladů na dokončení a nákladů na zrušení projektu jaderné elektrárny Vogtle. Společnost očekává, že podá své závěrečné doporučení komisi Georgia Public Service Commission (PSC) jako součást své 17. monitorovací zprávy o výstavbě elektrárny.

„Po předložení bude společnost Georgia Power spolupracovat s komisí Georgia PSC za účelem určení nejlepší cesty vpřed pro své zákazníky,“ uvedla společnost.

Podnik Scana Corporation – dceřiná firma společnosti SCE&G – dne 31. července oznámil, že upustí od projektu JE Summer, avšak tento týden odvolal svoji žádost o povolení od státních regulačních orgánů, aby mohl pokračovat v plánu, a to až do dokončení vládních přezkumů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..