V Jaderné elektrárně Dukovany tento týden skupina ČEZ testovala odolnost hermetického boxu čtvrtého výrobního bloku, u kterého žádá o povolení dalšího provozu. Desetiletá licence pro tento blok, stejně jako pro třetí blok JE Dukovany, končí s letošním rokem. Zkoušky pevnosti a těsnosti ochranné obálky čtvrtého bloku se konaly po dvaceti letech jeho provozu. Výsledky zkoušky, jež probíhala tři dny, prokázaly velmi dobrý stav, sdělil dnes ČTK tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

jaderná energie - V JE Dukovany po 20 letech skupina ČEZ prověřila hermetický box 4. bloku - V Česku (JE Dukovany Zdroj archiv2 1) 1
JE Dukovany (zdroj: archiv)

V elektrárně jsou odstaveny dva ze čtyř bloků, a to právě bloky číslo tři a čtyři. Čtvrtý blok JE Dukovany, jenž stojí od 12. května, by měl začít znovu dodávat elektřinu v polovině září. Odstávka třetího bloku zahájená v červenci potrvá podle plánu 107 dní. Během ní podstoupí prověrku odolnosti také jeho hermetický prostor. Nové povolení provozu pro dukovanské první dva bloky už společnost ČEZ získala.

Zkouška ochranné obálky čtvrtého bloku probíhala od neděle do středy. Hermetické prostory při ní byly vystaveny tlaku vzduchu o hodnotě 130 kPa, což odpovídá tlaku více než 13 tun na metr čtvereční stěny. Odborníci následně zjišťovali průhyby stěn a konstrukcí. Bohdan Zronek, ředitel divize Jaderná energetika, uvedl v tiskové zprávě: „Všechny naměřené hodnoty byly výrazně pod stanovenými limitními hodnotami a prokázaly těsnost i pevnost prostor, ve kterých se nachází klíčové zařízení primárního okruhu.“

Přípravy na zkoušku trvaly několik měsíců. Podílelo se na ní přes 100 pracovníků elektrárny a z dodavatelských firem. Postup rovněž sledovali inspektoři Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). U tohoto úřadu skupina ČEZ žádá o povolení dalšího provozu dukovanských bloků. Na sobě nezávislá měření prováděli odborníci z VUT Brno a dalších čtyř organizací.

První blok dukovanské elektrárny byl uveden do provozu v roce 1985. Poslední čtvrtý blok ho následoval v červenci 1987. Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2 040 MW pokrývá 20 % celkové spotřeby elektrické energie v ČR.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..