Ukrajinská státní jaderná korporace Energoatom v tomto týdnu hostila pracovní skupinu vytvořenou před pěti lety, s cílem dosáhnout bezporuchového jaderného paliva. Skupina navštívila Chmelnickou jadernou elektrárnu.

jaderná energie - Ukrajina hostila pracovní skupinu pro bezporuchové jaderné palivo - Palivový cyklus (moscow region russia 22nd mar 2015 production of fuel assemblies for ejg8tc) 1
Ilustrační obr. (zdroj: alamy.com)

Korporace Energoatom je jednou ze čtyř společností zapojených do projektu, dalšími jsou: ruský výrobce jaderného paliva – firma TVEL; bulharská jaderná elektrárna Kozloduj; a česká skupina ČEZ, která provozuje JE Dukovany a Temelín. Projekt hodnotí procesy projektování, výroby a používání jaderného paliva a hledá způsoby, jak identifikovat důvody selhání jaderného paliva používaného v reaktorech typu VVER-1000.

„Mezinárodní projekt s názvem The Zero Nuclear Failure Rate byl založen v roce 2012 a Ukrajina se okamžitě připojila k zúčastněným, protože bezproblémové a bezporuchové používání jaderného paliva je našim společným cílem,“ uvedla Natalia Shumkova, výkonná ředitelka pro jadernou a radiační bezpečnost a vědeckou i technickou podporu korporace Energoatom, v prohlášení ze dne 17. srpna.

Během návštěvy Chmelnické jaderné elektrárny se pracovní skupina odborníků „zabývala postupy vyloučení vstupu cizích předmětů do otevřeného zařízení primárního okruhu a způsoby, jak zavést denní režim energetické regulace reaktorů VVER-1000 s palivem TVSA“, sdělil Energoatom.

„Zkušenosti kolektivu působícího v Chmelnické JE a znalosti, které jsme vzájemně konzultovali, jsou dalším krokem k dosažení společného cíle bezporuchového paliva,“ doplnila Schmukova.

Firma TVEL dodává palivo do 76 reaktorů ve 14 zemích světa.

Korporace Energoatom provozuje čtyři jaderné elektrárny – Záporožskou JE, Rovenskou JE, Jihoukrajinskou JE a Chmelnickou JE –  jež obsahují celkem 15 jaderných reaktorů, které zahrnují třináct reaktorů VVER-1000 a dva reaktory VVER-400. Jejich celková kapacita činí 13,835 MWe.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..