Jaderná energie zůstává klíčovým prvkem ukrajinského energetického mixu v rámci nové energetické strategie schválené kabinetem na zasedání dne 18. srpna. Podle této strategie zůstane do roku 2035 jaderný podíl na výrobě elektřiny v zemi kolem 50 %.

jaderná energie - Ukrajina chce udržet podíl jádra ve své energetice - Ve světě (Rovno plant 460 Energoatom) 1
Ukrajinská JE Rovno (zdroj: WNN)

Ministerstvo energetiky a uhelného průmyslu uvedlo, že strategický dokument – nazvaný Bezpečnost, energetická účinnost, konkurenceschopnost (Security, Energy Efficiency, Competitiveness) – popisuje soubor rozsáhlých reforem ve státním energetickém sektoru. Cílem těchto reforem, jak uvádí dokument, je snížení energetické náročnosti na ekonomiku, přilákání investic, zvýšení domácí dodávky elektřiny, zlepšení energetické účinnosti a začlenění energetického sektoru Ukrajiny do energetického sektoru Evropské unie.

Vypracování dokumentu trvalo více než dva roky. Příspěvky přicházely z ukrajinských institucí a veřejných organizací, včetně institutu National Institute for Strategic Studies, stejně jako od domácích i mezinárodních odborníků.

Místopředseda vlády Volodymyr Kistion uvedl: „Hlavním cílem nové strategie je snížit energetickou spotřebu v ukrajinské ekonomice o polovinu do roku 2030 a podpořit výrobu jak u tradičních, tak u alternativních zdrojů elektřiny v zemi.“

Strategie stanovuje, že do roku 2035 bude jaderná energie poskytovat 50 % poptávky po elektrické energii v zemi, přičemž obnovitelné zdroje budou poskytovat 25 %, vodní elektrárny 13 % a zbytek bude dodán z fosilních elektráren.

Podle údajů agentury International Energy Agency vyrobila Ukrajina v roce 2014 celkově 182,82 TWh elektřiny.  Z toho bylo vyrobeno 48 % v 15 jaderných reaktorech, které se nachází na Ukrajině, 46 % pocházelo z fosilních paliv, 5 % z vodních elektráren a méně než 1 % z větrné a solární energie.

Ministr energetiky Igor Nasalik sdělil, že strategie je důležitým dokumentem pro palivový a energetický průmysl v zemi, a to v dlouhodobém horizontu. „Podle strategie bude vypracován akční plán, kde budou definována opatření a časové harmonogramy pro implementaci konkrétních úkolů,“ doplnil.

Ukrajinské priority z hlediska jaderného paliva uvedené ve strategii mají zajistit růst produkce uranu i zirkonia a průmyslový rozvoj osvědčených ložisek uranu. Strategie konstatuje, že země již má kapacitu k výrobě některých součástí jaderného paliva. Dále říká, že Ukrajina by měla rozšiřovat sortiment komponent, které může vyrábět na domácím trhu, a importovat technologii výroby jaderného paliva. Ukrajina by si také měla vybudovat zásobu čerstvého jaderného paliva, uvádí dokument.

Místopředseda vlády Kistion dodal: „Jsou položeny základy udržitelné energetické budoucnosti naší země. Energetická strategie předpokládá pouze cíle, jejichž realizace by se měla odrazit v přístupu krok za krokem. Vzhledem k výše uvedenému je zde ještě mnoho práce.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Tak ještě dostavět zbylé dva bloky v Chmelnické elektrárně a energetická soběstačnost Ukrajiny bude zajištěna na hodně dlouho…..

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..