Více než 70 organizací předložilo odpovědi na žádost kanadských laboratoří Canadian Nuclear Laboratories (CNL) o vyjádření zájmu o malé modulární reaktory (small modular reactor – SMR), včetně více než 15 vyjádření zájmu o vybudování prototypu nebo demonstračního reaktoru.

jaderná energie - Společnosti projevují zájem o plány pro kanadské malé reaktory - Ve světě (Chalk River vision CNL 460) 1
Vize laboratoře CNL (zdroj: WNN)

Kanadská organizace Canadian nuclear science and technology organisation dříve v tomto roce zveřejnila dlouhodobou strategii zahrnující cíl umístit nový reaktor SMR v lokalitě Chalk River do roku 2026. V červnu letošního roku organizace vydala dokument, ve kterém informovala o potenciálu kolem reaktorů SMR v Kanadě a potenciální roli laboratoří CNL při uvedení technologie SMR na trh. Laboratoře CNL doufají, že získají lepší znalosti o svých stávajících možnostech, technologických nedostatcích a o celkovém zájmu trhu.

Žádostí o vyjádření zájmu, která byla uzavřena dne 31. července, byly získány informace od vývojářů technologií, potenciálních koncových uživatelů a dalších zainteresovaných stran i zúčastněných stran, včetně hostitelských komunit, jaderného dodavatelského řetězce a výzkumných i akademických institucí.

Laboratoře Chalk River Laboratories spadající pod laboratoře CNL se nacházejí v Ontariu a provozují výzkumný reaktor National Research Universal (NRU), který má být dne 31. března 2018 trvale odstaven po 60 letech provozu. Během této doby byl reaktor NRU jedním z největších a neuniverzálnějších vysokotlakých výzkumných reaktorů na světě.  Rovněž byl významným dodavatelem lékařských izotopů. Během následujících deseti let bude lokalita rozvíjena s cílem podpořit jaderné výzkumy kanadské vlády a potřeby vývoje a technologií kanadského i světového jaderného průmyslu.

Reaktory SMR poskytují potenciální alternativu k velkým jaderným reaktorům, přičemž laboratoře CNL uvedly, že tato technologie je příležitostí pro Kanadu, zejména pro vzdálené komunity a průmyslové oblasti. Výhody nad tradičními velkými reaktory zahrnují možnost modulárního nákupu a konstrukce, snížení základních investičních nákladů prostřednictvím jednodušších, méně složitých elektráren a snížení počtu zaměstnanců. Návrhy mohou také přinést větší účinnost a systémy, které jsou inherentně bezpečné. Reaktory SMR by mohly být také začleněny do celkových energetických plánů s různými aplikacemi jako pro vytápění, kogeneraci, skladování energie, odsolování mořské vody nebo výrobu vodíku.

Prezident a generální ředitel laboratoří CNL Mark Lesinski uvedl, že vizí organizace je sloužit jako globální centrum pro rozvojovou komunitu technologie SMR. „Žádost byla vydána, abychom získali lepší porozumění průmyslovým zájmům při prosazování technologie SMR a účasti, kterou by mohly laboratoře CNL v tomto procesu sehrát. Jsem rád, že odpověď byla nad rámec našich očekávání,“ doplnil.

Kathryn McCarthy, viceprezidentka oddělení výzkumu a vývoje laboratoří CNL, prohlásila, že tento zájem představuje „velmi silný začátek“ procesu výstavby reaktoru SMR v lokalitě Chalk River. „Zpětná vazba, kterou jsme obdrželi od těchto zúčastněných stran, nám umožňuje lépe utvářet náš program a zajistit, abychom měli všechny schopnosti a dovednosti k uspokojení potřeb průmyslu na každém kroku během celé cesty,“ dodala.

Laboratoře CNL nyní přezkoumají a analyzují obdržené žádosti – předtím, než zveřejní shrnutí svých zjištění.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..