Společnost South Carolina Electric & Gas (SCG&E) se rozhodla stáhnout svůj návrh směřující k získání povolení od státních regulátorů ohledně upuštění od výstavby dvou reaktorů AP1000 ve své jaderné elektrárně VC Summer. Tento krok, sdělila společnost, umožní vládním úředníkům dokončit přezkumy projektu.

jaderná energie - Společnost SCE&G stáhne návrh na zrušení projektu JE Summer - Nové bloky ve světě (Summer 2 and 3 construction site Jan 2017 460 SCEG) 1
Staveniště jaderné elektrárny VC Summer (zdroj: WNN)

Dne 31. července dceřiná společnost podniku Scana Corporation – společnost SCG&E – oznámila své rozhodnutí ohledně zastavení výstavby výše zmíněných dvou bloků. Oznámení následovalo rozhodnutí spolumajitele – firmy Santee Cooper – pozastavit výstavbu kvůli předpokládaným zpožděním v termínu dokončení a překročení nákladů.

Podnik Scana podal následující den návrh společně s komisí South Carolina Public Service Commission (PSC), aby získal schválení svého plánu upustit od projektu. V souladu se zákonem Base Load Review Act podnik Scana usiluje o amortizaci nákladů na projekt a navrácení váženého průměru z nákladů na kapitál na neamortizovaném zůstatku až do úplného zotavení. Podnik plánuje využít předpokládané výnosy z vypořádání s firmou Toshiba a výhody plynoucí z daňových odpisů, aby zmírnil zvýšení sazeb a snížil dopad na své zákazníky po dobu několika let.

Společnost SCE&G dne 15. srpna oznámila, že se rozhodla „dobrovolně stáhnout“ svoji žádost o zrušení projektu.

V prohlášení společnost uvedla: „Během posledních dvou týdnů se vedení společnosti SCE&G sešlo s různými zainteresovanými stranami a členy valného shromáždění South Carolina General Assembly, včetně legislativních leaderů, aby diskutovali o upuštění od nového jaderného projektu a vyslechli jejich obavy.“ Společnost SCE&G prohlásila, že její rozhodnutí ohledně stažení žádosti o upuštění od projektu bylo „v reakci na tyto obavy a aby společnost poskytla dostatek času vládním úředníkům k provedení jejich přezkumů“.

Předseda podniku Scana a jeho generální ředitel Kevin Marsh prohlásil: „Účelem těchto probíhajících schůzek je diskutovat o jejich obavách a vysvětlit cestu, která nás dovedla k rozhodnutí upustit od projektu.“ Zdůraznil však: „V našich diskuzích se zákonodárci jsme ale nezměnili náš postoj k upuštění.“

Dále uvedl, že oba orgány valného shromáždění General Assembly vytvořily výbory k přezkumu projektu, včetně dopadů na zákazníky společností SCE&G a Santee Cooper, stejně jako regulačního dohledu, který byl poskytnut v průběhu celého procesu.

„Zatímco přerušení výstavby bylo vždy nejméně žádoucí možností, na základě dopadu bankrotu firmy Westinghouse na naši stavební dohodu s fixními cenami, výsledků našeho vyhodnocení nákladů a času potřebného pro dokončení projektu a rozhodnutí společnosti Santee Cooper pozastavit výstavbu, bylo upuštění od projektu obezřetným rozhodnutím,“ vysvětlil Marsh.

Během tiskové konference, která se konala 16. srpna, Marsh uvedl, že stažení návrhu je považováno za dočasné a že po dokončení přezkumů bude opět „ve vhodnou dobu“ tento návrh společně s komisí PSC znovu podán.

„Uznáváme, že tento proces vytváří určitou nejistotu ohledně načasování a dopadu našeho rozhodnutí o upuštění od projektu,“ poznamenal.

Pokud jde o možnost opětovného spuštění projektu, Marsh prohlásil: „Pro nás je na prvním místě ke znovuspuštění tohoto projektu, abychom získali ochotného partnera… Museli bychom začít s návrhem nové dohody o partnerství, abychom určili, kdo bude vlastnit jakou procentuální část projektu do budoucna.“ Dále uvedl, že partneři by museli určit, zda bude dokončen pouze jeden blok či oba. „V tom okamžiku bychom museli vyjednat stavební smlouvu s dodavatelem, ať už by to byla firma Fluor nebo někdo jiný. Také bychom museli znovu zapojit firmu Westinghouse do dohody o službách, protože elektrárna je stavěna podle jejího designu a my bychom potřebovali její designovou inženýrskou podporu, pokud bychom pokračovali.“

„Jakmile by bylo vše provedeno, museli bychom se vrátit ke komisi Public Service Commission a nechat ji, aby přezkoumala projekt a souhlasila s obnovením plánu a jeho realizací.“

Doplnil, že celý tento proces by mohl trvat asi rok. „Není to něco, co by se stalo přes noc. Uskutečnila by se významná vyjednávání, aby se projektový tým spojil dohromady. Poté by se ještě musel shromáždit stavební tým a dozorčí tým.“

Marsh uvedl, že otázka, zda by nové bloky ještě měly nárok na daňové úlevy z výroby, by byla ještě třeba řešit, ale poznamenal, že „pokračuje i nadále na legislativní úrovni a ve Washingtonu“.

Výstavba na prvních dvou z celkových čtyř reaktorů AP1000 ve Spojených státech amerických – na druhém bloku JE Summer a třetím bloku JE Vogtle v Georgii – započala v březnu roku 2013. Na třetím bloku JE Summer a čtvrtém bloku JE Vogtle byly práce zahájeny v listopadu téhož roku.

Firma Toshiba Corporation dne 27. července souhlasila, že zaplatí maximálně částku 2,168 miliardy dolarů společnostem SCE&G a Santee Cooper v rámci záruční povinnosti pro dva reaktory AP1000, jenž jsou ve výstavbě v jaderné elektrárně Summer. Z této částky dostane společnost SCE&G celkem 1,192 miliardy dolarů jako 55% vlastník projektu a společnost Santee Cooper získá 976 milionů dolarů za svůj 45% podíl v projektu. Závazky japonské společnosti jako bývalé mateřské společnosti firmy Westinghouse jsou splatné bez ohledu na to, zda byl či nebyl dokončen jeden nebo oba bloky, nebo zda bylo od projektu upuštěno.

Povinnost mateřské záruky byla zavedena firmou Toshiba a majiteli projektu JE Summer v roce 2008, kdy byla uzavřena inženýrská, dodavatelská a stavební dohoda pro dva bloky AP1000 s firmou Westinghouse. Společnost Westinghouse vyhlásila v březnu letošního roku bankrot podle kapitoly 11 zákona o bankrotech.

V červnu firma Toshiba dosáhla podobné dohody s majiteli dvou bloků AP1000 ve výstavbě v jaderné elektrárně Vogtle ve státě Georgia, přičemž pro tento projekt byla stanovena hranice 3,68 miliardy dolarů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..