Společnost Rosatom je již dlouho aktivní ve vývoji nejaderných produktů. Jeho vyspělé technologie a nejaderné řešení byly představeny během jaderného týdne na EXPO-2017 v Astaně. Informace o nejaderných produktech naleznete v následujících odstavcích.

jaderná energie - Společnost Rosatom v Kazachstánu prezentovala ne-jaderné produkty - Zprávy (05 mini hydro) 1
Schéma malých vodních elektráren (zdroj: http://rosatomnewsletter.com)

Nejaderné programy Rosatomu byly prezentovány v diskusním okruhu s názvem „High Technologies pro udržitelný rozvoj Kazachstánu“. Diskuse byla organizována mezinárodní sítí Rusatom. Její prezident Alexander Merten poznamenal, že událost nabídla společnosti jedinečnou šanci představit své výrobky a otevřít nové možnosti pro rozvoj spolupráce ve výrobě, zakládání obchodních aliancí a společných podniků. „Stanovili jsme strategický cíl, podle něhož by nové produkty měly do roku 2030 vytvářet alespoň 30% příjmů společnosti. Naše 10leté portfolio smluv o nových produktech činí 16,8 miliardy dolarů. Příjmy z nových produktů v roce 2016 dosáhly 3,15 miliardy amerických dolarů. Máme vše, co potřebujeme k úspěchu, včetně pracovní síly, výrobní kapacity a odborných znalostí z oblasti výzkumu. Aktivity společnosti Rosatom v oblastech, které jsou pro firmu nové, pomáhají hledat způsoby, jak vytvořit nové a efektivní obchodní linie. V této souvislosti nabízí tato nová činnost velkou příležitost k rozvoji vzájemně výhodných mezinárodních vztahů. “

Malé vodní elektrárny

Velká pozornost byla během diskuse kolem kulatého stolu věnována malým vodním elektrárnám (HPP), novému produktu společnosti Rosatom. Pokud jde o malé elektrárny, Roman Murašov, ředitel pro mezinárodní podnikání v Atomenergomash, poznamenal, že jejich klíčovými výhodami jsou poměrně nízké náklady na výrobu elektřiny, krátké období zavedení a uvedení do provozu a jednoduchá instalace. Malé HPP jsou vyráběny společností Ganz EEM, dceřinou společností Atomenergomash v Maďarsku. Podle Romana Murašova jsou tyto elektrárny nákladově efektivní řešení pro odlehlé oblasti. Nepotřebují výstavbu hrází a neškodí životnímu prostředí.

Jak řekl později na tiskové konferenci, Rosatom uvažuje o možnostech dodávat malé vodní elektrárny do Střední Asie. Potenciální velikost trhu v regionu se odhaduje na 100-150 jednotek. „Uskutečnili jsme průzkum trhu a dospěli jsme k závěru, že velikost regionálního trhu je asi 100-150 malých elektráren“, uvedl Murašov při rozhovorech na akci Ruského jaderného týdne uspořádaném na EXPO-2017 v Astaně. Podle Murašova Rosatom uvažuje o možnosti dodávat malé vodní elektrárny do Kazachstánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu a Kyrgyzstánu. „Snažíme se být aktivní a chtěli bychom zhodnotit tržní potenciál, vytvořit tak jedinečnou nabídku na trhu, než tyto země vyhlásí tendry. Hledáme dodavatele, kteří budou schopni nabídnout komplexní projektová řešení (strojírenské, manažerské a stavební) založená na našich zařízeních, „uvedl Murašov.

Naši čtenáři by si měli pamatovat, že společnost Rosatom podepsala první smlouvu na dodávku malých elektráren. Divize jaderného inženýrství společnosti Atomenergomash společnosti Rosatom má dopravit první malou vodní elektrárnu do Gruzie. Společnost International Energy Co., Ltd z Gruzie si koupí pilotní elektrárnu, která bude dodána později v tomto roce, a následně další elektrárny s kapacitou od 0,6 MW do 2 MW.

Pro čistou vodu

Ilya Lychev, ředitel pro strategii a rozvoj společnosti Atomenergomash, vypracoval zprávu o kvalitě vody jako klíčový faktor ochrany životního prostředí. Mluvil o zařízeních na odsolování vody integrovaných se zdrojem energie (jaderná nebo tepelná elektrárna) a představil komplexní řešení pro zpracování odpadních vod a výrobu vody pro průmyslová zařízení v Kazachstánu.

Zdroj: http://rosatomnewsletter.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..