Společnost Oglethorpe Power, která vlastní 30% podíl v projektu výstavby dvou reaktorů AP1000 v jaderné elektrárně Vogtle ve státě Georgia, hledá dodatečnou federální úvěrovou záruku na financování svého podílu na nákladech pro dokončení bloků. Stavební práce na třetí a čtvrtém bloku JE Vogtle pokračují, a to až do konečného rozhodnutí o jejich dokončení.

jaderná energie - Společnost Oglethorpe hledá prostředky na dokončení bloků v JE Vogtle - Nové bloky ve světě (OQ4A2719 ENRready) 1
Staveniště JE Vogtle (zdroj: Engineering News-Record)

Práce pokračovaly nepřerušovaně u obou bloků i potom, co firma Westinghouse vyhlásila v březnu letošního roku bankrot podle kapitoly 11 zákona o bankrotech. Řízení a kontrola projektu byla poté převedena na společnost Southern Nuclear, a to na základě dohody o službách uzavřené mezi firmou Westinghouse a spoluvlastníky projektu JE Vogtle – dceřinou společností firmy Southern Company Georgia Power (45,7% podíl), společností Oglethorpe Power (30 % akcií), podnikem MEAG Power (22,7% podíl) a městem Dalton (1,6 % akcií) – která vstoupila v platnost dne 27. července. Předtím práce pokračovaly v rámci dohody o předběžném posouzení.

Mateřská společnost firmy Westinghouse – Toshiba Corporation – se v červnu dohodla, že majitelům projektu JE Vogtle zaplatí maximálně 3,68 miliardy dolarů v rámci rodičovské záruky, která byla zavedena v okamžiku, kdy firma Westinghouse obdržela objednávku dvou bloků v roce 2008.

V aktualizaci od investorů ze dne 24. srpna prezident a generální ředitel společnosti Oglethorpe Mike Smith prohlásil, že majitelé i nadále vyhodnocují odhadované náklady a harmonogram pro dokončení výstavby projektu bez cenových a časových ochran sjednaných v inženýrské, dodavatelské a stavební (EPC) dohodě s firmou Westinghouse.

„Máme štěstí, že budeme schopni pokračovat ve výstavbě, protože společnost Southern Nuclear je uznávaným provozovatelem flotily jaderných bloků – včetně čtyř, ve kterých mámě spoluvlastnický podíl – a má dobré postavení, aby vstoupila do pozice firmy Westinghouse kvůli dohledu nad výstavbou třetí a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle,“ doplnil.

Nicméně Smith poznamenal: „I s výnosy od společnosti Toshiba by náklady na dokončení projektu měly překročit naše předběžné odhady.“ Dále uvedl, že podíl společnosti Oglethorpe v tomto projektu se zvýšil z 5 miliard dolarů na přibližně 6,5-7,3 miliardy dolarů. „Tyto údaje předpokládají, že společnost Toshiba splní svoji povinnost zaplatit společnosti Oglethorpe částku 1,1 miliardy dolarů, jak je uvedeno v dohodě o vypořádání,“ poznamenal.

„Pokud budeme pokračovat v projektu, očekáváme, že společnost Southern Nuclear Corp bude řídit projekt směrem k dolní hranici našeho rozsahu,“ sdělil Smith. „Nicméně konzervativně počítáme s horní hranicí rozsahu, protože pevná cenová ochrana dříve obsažená ve smlouvě EPC už neexistuje.

Smith dále prohlásil, že společnost Oglethorpe hledá dodatečné financování z programu úvěrové záruky ministerstva energetiky (Department of Energy – DOE) „pokud projekt bude pokračovat“.

Finanční ředitel společnosti Oglethorpe Betsy Higgins uvedl: „Od ministerstva DOE máme úvěr ve výši 3 miliardy dolarů a uzavřeli jsme ho v roce 2014, z čehož jsme zatím dostali 1,7 miliardy dolarů. Vzhledem k bankrotu firmy Westinghouse a narušení projektu došlo ke změně úvěru na konci července, aby byly splněny určité podmínky, kde jsou pozastaveny zálohy, dokud nebude rozhodnuto o pokračování ve výstavbě projektu s novým rozpočtem a plány a dokud nemáme dohodu s novým dodavatelem.“

Higgins doplnil, že společnost podala žádost o úvěr a je aktivní v diskuzi s ministerstvem DOE. Společnost Oglethorpe uvádí, že hledá dodatečné finanční prostředky v rozmezí 1,5-1,6 miliardy dolarů. Higgins poznamenal, že – stejně jako u podmínek původní záruky půjčky – je společnost omezena na půjčku až do výše 70 % svého podílu na nákladech projektu. Společnost Oglethorpe očekává podmíněny závazek ze strany ministerstva DOE do konce září, což je konec fiskálního roku americké vlády.

„Pokud se majitelé rozhodnou nepokračovat ve výstavbě nebo podmínky nebudou splněny do konce letošního roku, pak bude ministerstvo DOE požadovat navrácení úvěru během pěti let,“ poznamenala společnost.

Společnost Georgia Power pracuje na podání svého konečného doporučení (ne)pokračovat v projektu společně s komisí Georgia Public Service Commission (PSC) do konce tohoto měsíce. „V konečném důsledku chápeme, že v rámci regulačního procesu společnosti Georgia Power, zváží komise PSC doporučení pokračovat v projektu či od něho upustit,“ uvedl Smith.

Výstavba třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle započala v březnu roku 2013 a čtvrtého bloku v listopadu téhož roku. Předběžná data uvedení těchto bloků do provozu, pokud budou dokončeny, jsou mezi únorem 2021 a březnem 2022 pro třetí blok JE Vogtle a v období mezi únorem 2022 a březnem 2023 pro čtvrtý blok.

Dne 31. července dceřiný podnik společnosti Scana Corporation – firma South Carolina Electric & Gas oznámil své rozhodnutí zastavit výstavbu dvou bloků AP1000 ve své jaderné elektrárně VC Summer v Jižní Karolíně. Oznámení následovalo rozhodnutí spolumajitele – společnosti Santee Cooper – pozastavit výstavbu kvůli předpokládaným zpožděním dokončení a kvůli překročení nákladů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..