Americká společnost Holtec International oznámila předčasné dokončení všech hlavních stavebních prací spojených s rozšiřujícím projektem s názvem Independent Spent Fuel Storage Installation (ISFSI) v  jaderné elektrárně Vermont Yankee společnosti Entergy. V elektrárně probíhají práce na úplném odstranění použitého paliva z jejího bazénu v rámci začátku likvidace v této lokalitě.

jaderná energie - Společnost Holtec pokročila s přípravou na likvidaci JE Vermont Yankee - Ve světě (Vermont Yankee Nuclear Power Plant) 1
JE Vermont Yankee (zdroj: Wikipedia)

Společnost Entergy v srpnu roku 2013 oznámila, že trvale odstaví varný reaktor (boiling water reactor – BWR) s instalovaným výkonem 600 MWe, neboť jeho pokračující provoz nebyl finančně únosný. Tento blok, jenž poskytoval téměř tři čtvrtiny elektřiny ve státě Vermont, zahájil svůj provoz v listopadu roku 1972.

V rámci probíhající likvidace elektrárny společnost Holtec vyřadila z provozu několik stávajících staveb včetně severního skladu a záložní diesel-generátorové stanice a rekonfigurovala a zmodernizovala elektrické systémy, servisní vzduchové systémy a systémy pro zásobování pitnou vodou. Kromě rozšíření projektu ISFSI přidáním druhé části skladovacích prostor, práce v této lokalitě zahrnovaly instalaci nového dieselového generátoru a jeho ochranné budovy, ve které je generátor umístěn.

Společnost Holtec naložila šest kontejnerů HI-STORM 100 s použitým palivem v rámci projektu ALARA, jehož cílem je snížení radioaktivity odstaveného varného reaktoru. Technologie vyvinuté pro lokalitu Vermont Yankee, které mají minimalizovat dávky obdržené zaměstnanci, budou cenné do budoucna při likvidaci dalších reaktorů typu BWR, sdělila společnost.

Stefan Anton, viceprezident společnosti Holtec pro inženýrské práce, řekl: „Krátká doba trvání přesunu paliva do úložiště odráží náš klíčový důraz na dlouhodobou integritu řešení ALARA a je záměrně naplánována na pět dní.“

Společnost Holtec nepoužívala absorbéry neutronů, které zachycují vlhkost a představují riziko zvětšení objemu odpadu v kontejneru a karbonizaci jeho ocelového materiálu, nebo proces nakládání těchto kontejnerů, u kterých by byla rizika jejich poškození.

Společnost Entergy v listopadu loňského roku oznámila, že souhlasila s prodejem JE Vermont Yankee a převedla své licence společnosti NorthStar za nezveřejněnou cenu v transakci, která by měla být dokončena do konce roku 2018 – tento termín podléhá různým podmínkám a regulačním schválením. Podle dohody společnost NorthStar zahájí likvidaci a práce ohledně dekontaminace v lokalitě Vermont Yankee do roku 2021 a dokončí tuto likvidaci a obnovu lokality – s výjimkou projektu ISFSF – do roku 2030. Společnost NorthStar bude nadále provozovat zařízení ISFSF dokud americká vláda nesplní svou zákonnou povinnost pro konečné úložiště veškerého použitého paliva ve Spojených státech. Poté společnost NorthStar zařídí likvidaci zařízení ISFSF, ukončí licenci pro tuto lokalitu a zajistí obnovu této oblasti.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..