Skupina ČEZ zaplatí za obnovu další části řídicích a kontrolních systémů v Jaderné elektrárně Dukovany částku 20 milionů korun. Jedná se o systém, jenž má na starosti řízení čerpací stanice vody společné pro třetí a čtvrtý blok JE Dukovany. Na výměně zařízení starých třicet let za nová pracovali technici od druhé poloviny července. V současné době se provádějí kontrolní zkoušky, sdělil ČTK tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

jaderná energie - Skupina ČEZ investovala 20 mil. Kč do obnovy další části systému řízení JE Dukovany - V Česku (JE Dukovany Zdroj archiv2) 1
JE Dukovany (zdroj: archiv)

Modernizaci centrální čerpací stanice lze provádět pouze při souběhu odstávek obou obsluhovaných bloků, který nastal 14. července. Výroba elektřiny v dukovanské elektrárně tak poklesla na polovinu, protože v provozu zůstaly jen dva z celkových čtyř výrobních bloků. Čtvrtý blok JE Dukovany, jenž je odstaven od 12. května, by měl začít znovu dodávat elektřinu v polovině září. Odstávka třetího bloku zahájená v červenci podle plánu potrvá celkem 107 dní. JE Dukovany pokrývá 20 % spotřeby elektřiny v ČR.

Systémy kontroly a řízení jsou podle dříve zveřejněných údajů skupiny ČEZ na dukovanských blocích postupně obnovovány od roku 2005. Výše zmíněnou investicí končí jedna z posledních velkých modernizací, uvedl tiskový mluvčí elektrárny. U čerpací stanice pro první a druhý blok už funguje obnovený systém řízení.

U právě modernizované centrální čerpací stanice sloužil systém kontroly a řízení od uvedení této elektrárny do provozu. Jedním z důvodů jeho výměny byl avizovaný nedostatek náhradních dílů na trhu. Místo původních mechanických součástek, relátek nebo regulátorů, odborníci nyní instalovali nové skříně, jež obsahují procesorové karty a digitální přístroje, uvedl Bezděk.

Díky nové detailní diagnostice budou energetici v každém okamžiku přesně vědět, co se v zařízení děje. Na pracích spojených s výměnou řídicího systému čerpací stanice, které obnášejí i zapojování tisíců svorek, se podílelo 120 pracovníků.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..