Rusko v tomto týdnu oslavuje historické úspěchy své flotily jaderných ledoborců a také oznámilo projektové milníky pro svá nejnovější plavidla. Ledoborec Arktika byl první hladinové plavidlo, které dosáhlo dne 17. srpna 1977 severního pólu. Sedmý a největší ledoborec třídy Arktika50 Years of Victory – zahájil provoz v roce 2007 a nyní je na cestě k severnímu pólu, aby připomněl 40. výročí expedice ledoborce Arktika.

jaderná energie - Rusko mapuje 40 let pokroku v oblasti jaderných ledoborců - Jádro na moři (50 Years Of Victory RosAtomFlot) 1
Ruský jaderný ledoborec 50 Years of Victory

Ledoborec 50 Years of Victory – jehož výtlak činí 25,800 tun, je dlouhý 160 m a široký 20 metrů a je navržen tak, aby prolomil led silný až 2,8 metru – opustil přístav Murmansk dne 13. srpna. Jeho cílem je dosáhnout severního pólu dne 17. srpna, kdy bude vyvěšena vlajka Ruské federace na památku průkopnického kapitána ledoborce Arktika, Yury Kuchiyeva, a jeho posádky.

Během této expedice bude ledoborec hostit konferenci věnovanou budoucnosti flotily Arktika, ochraně životního prostředí arktické oblasti a rozvoji celoroční asistence podél námořní cesty Northern Sea Route. Této konference se zúčastní členové původní posádky, poslanci, veteráni společnosti Atomflot a zástupci státní jaderné korporace Rosatom.

Generální ředitel společnosti Atomflot Vyacheslav Ruksha dne 14. srpna uvedl, že plavba má dva významy. „Vzdáváme hold legendární kampani ledoborce Arktika a vyjadřujeme vděčnost našim veteránům. Také prokazujeme, že dnes – po 40 letech úspěšné práce v západní části Arktidy – je moderní Rusko připraveno plnit takovéto globální úkoly, jako je zajištění celoroční asistence podél námořní cesty Northern Sea Route. Výstavba nových univerzálních jaderných ledoborců bude sloužit tomuto účelu.“

Plánuje se, že se ledoborec 50 Years of Victory navrátí do přístavu dne 23. srpna.

Společnost Atomflot, dceřiná firma ruské státní jaderné korporace Rosatom, dne 14. srpna prohlásila, že úspěch kapitána Kuchiyeva je srovnatelný s „první cestou člověka do vesmíru“, přičemž odkázala na vstup Jurije Gagarina na oběžnou dráhu Země v lodi Vostok dne 12. dubna roku 1961.

„Expedice Arktika, jejíž dokončení trvalo sedm dní a osm hodin a překročila 2 528 mil, prakticky dokázala možnost tranzitu po cestě Northern Sea Route,“ dodala společnost.

Pokrok

Firma TVEL, dceřiná společnost korporace Rosatom vyrábějící jaderné palivo, oznámila svoji dodávku palivových souborů pro univerzální jaderný ledoborec nové generace Arktika. Palivové soubory, které byly vyrobeny v závodě Chepetsky Mechanical Plant (ChMZ) firmy TVEL, jsou tvořeny „souvislými tenkostěnnými hexagonálními trubkami ze slitiny zirkonia“ s tloušťkou stěny asi 1,6 mm, uvedla dne 14. srpna firma TVEL.

Jedná se o „jedinečnou a exkluzivní technologii“, kterou závod ChMZ vyrobil poprvé, a to společně s vědci z výzkumného ústavu AA Bochvar Research Institute of Inorganic Materials (VNIINM), který je dalším dceřiným podnikem korporace Rosatom. Palivové soubory budou sestaveny závodem Mashinostroitelny Zavod (Elemash) Plant firmy TVEL. Palivo je určeno pro použití v reaktorech RITM-200.

V lednu roku 2013 korporace Rosatom vyzvala k nabídce výstavby dvou dalších z těchto univerzálních ledoborců (project 22220), které budou dodány v letech 2019 a 2020. V květnu roku 2014 byl podepsán kontrakt v hodnotě 84,4 miliardy ruských rublů se společností United Shipbuilding Corporation. V srpnu téhož roku ruský regulátor United Shipbuilding Corporation licencoval závod Baltijsky Zavod Shipbuilding k instalaci reaktorových bloků RITM-200 od firmy OKBM Afrikantov pro pilotní plavidlo. Kýl prvního ledoborce, Arktika, byl položen v listopadu 2013, pro druhý ledoborec, Sibir, se tak stalo v květnu 2015.

Společnost ZIO-Podolsk, součást inženýrské divize Atomenergomash korporace Rosatom, dne 14. srpna uvedla, že dokončila montáž integrovaného bloku reaktoru RITM-200 pro ledoborec Sibir s instalací „kazet“ parogenerátorů. Kazety byly vyrobeny firmou JSC Afrikantov OKBM, každá z celkových 12 kusů váží téměř jednu a půl tuny. Nyní je struktura reaktoru připravována pro hydraulické testování, dodala společnost ZIO-Podolsk.

Reaktory RITM-200 mají výkon 175 MWt každý a jsou navrženy tak, aby dodávaly 60 MWe na lodní šrouby pomocí dvou turbogenerátorů a tří motorů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..