Sněmovní hospodářský výbor vyzval vládu, aby urychlila přípravu stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany tak, aby mohl začít fungovat v roce 2035. Takový termín je podle šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové možné stihnout – vlastní stavba by se dala stihnout za sedm let, klíčová je především otázka, kdo stavbu zaplatí.

jaderná energie - Rozhlas: Nový blok v Dukovanech se bez zásahu státu nepostaví, upozorňuje Dana Drábová - Nové bloky v ČR (Image9 1024) 1
Jaderná elektrárna Dukovany. (Zdroj: archiv)

Nejméně stejnou dobu jako samotná stavba zaberou povolovací procedury včetně hodnocení vlivu na životní prostředí. „Legislativní prostředí je v evropském společenství složité a zapeklité,“ upozorňuje ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. 

To klíčové, od čeho se odvíjejí další kroky, je podle ní otázka financování a jakým způsobem se na tom bude podílet stát. 

„Dokud toto vláda nerozhodne, tak jakékoliv další kroky jsou jeřábí tance, které opticky demonstrují aktivitu, ale obcházejí klíčový neuralgický bod – kdo a jak to zaplatí,“ vyzdvihuje s tím, že bez ingerence státu se stavba nerozběhne.

Celý rozhovor si můžete přehrát na webu Českého rozhlasu.

O autorovi

admin

1 Comment

    Klíčové podle mne asi nebude to, kdo to zaplatí, ale kdo to bude stavět. Po finančních problémech Westinghousu, Toshiby a Arevy jsou v podstatě jedinými nejvhodnějšími dodavateli Rusko (to nabízí spolufinancování např. v Maďarsku, Finsku i jinde), Čína a případně ještě Jižní Korea. Obávám se, aby se z odborné otázky nestala otázka politická.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..