Ruský prezident Vladimir Putin ujistil dne 28. srpna maďarského premiéra Viktora Orbána, že Rusko je připraveno plně financovat dostavbu jaderné elektrárny Pakš, která může začít začátkem příštího roku. Budapešť na jaře dala najevo, že se pokusí najít si levnější zdroj financování výstavby dvou jaderných reaktorů, než je ruská půjčka.

jaderná energie - Putin: Dostavba maďarské JE může začít po Novém roce - Nové bloky ve světě (paks ii 1024) 1
Vizualizace budoucí podoby nových bloků v JE Pakš (Zdroj: Rosatom)

Podle agentury TASS Putin sdělil: „Pracujeme na našich velkých projektech, včetně energetiky. Vše, co se týká financování známého projektu Pakš, je zajištěno 12 miliardami dolarů (asi 262 miliard korun). Začátkem příštího roku už mohou začít práce na stavbě.“ Prezident rovněž vyjádřil potěšení nad tím, že obchod mezi oběma státy by po loňském poklesu asi o desetinu mohl podle odhadů v letošním roce vzrůst i více než o čtvrtinu.

Putin přijel do Budapešti na zahajovací ceremoniál mistrovství světa v judu. Při této příležitosti poděkoval Orbánovi za pozvání a slíbil, že mu dá z juda teoretickou lekci. Putin se totiž pochlubil, že je spoluautorem knížky o judu, která je určená i dětským čtenářům.

Zápas o bronzovou medaili, který Putin v Budapešti sledoval, však ruská reprezentantka prohrála.

Putin má také převzít titul Civis honoris causa – tedy čestného občana – jejž mu udělila univerzita v Debrecínu jako ocenění za význačnou roli, jakou má univerzita sehrát při rozšíření JE Pakš.

Rozšíření jediné maďarské jaderné elektrárny Pakš o další dva reaktory mají uskutečnit Rusové. Dostavbu Budapešti schválila Evropská komise.

Elektrárna Pakš byla uvedena do provozu v 80. letech. Nynější čtyři reaktory zajišťují zhruba 50 % maďarské výroby elektrické energie. Dva nové reaktory mají vyrábět více elektřiny než bloky stávající, které mají být trvale odstaveny v letech 2032-2037.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..