Jaderný program v USA zažívá těžké časy, ze kterých se možná už nevzpamatuje. Na blogu iDNES.cz vyšly zajímavé příspěvky, které shrnují základní aspekty tohoto úpadku a možnosti, jak tento úpadek kompenzovat a zastavit. Podle webu businessinsider.com existuje 12 důvodů proč jaderný průmysl v USA padá. Jedná se zejména o legislativní aspekty, problémy s vývojem nových typů jaderných reaktorů (reaktory s roztavenými solemi, rychlé množivé reaktory, vyoskoteplotní reaktory) a také problémy s dotovanými obnovitelnými zdroji. Některé společnosti se navíc snaží prosazovat své zájmy na úkor jaderných elektráren, čímž způsobují jejich předčasné uzavírání. Více se dočtete v následujících odstavcích, celý článek najdete zde a zde

jaderná energie - Problémy jaderného programu v USA - Ve světě (617624 article photo pohled na reaktor pracujici s roztacenymi solemi msr) 1
Pohled na reaktor pracující s roztacenými solemi (MSR experiment) (Zdroj: gawkerassets.com)

Nejprve se podíváme na to, jakým způsobem se mohly Spojené Státy, které v 50. a 60. letech testovaly všechny možné kombinace materiálů v jaderných reaktorech, sestoupit až k tomu, že své jaderné elektrárny musí dotovat, aby nebyly předčasně uzavřeny. Na webu businessinsider.com tvrdí, že existuje hned 12 důvodů, proč jaderný průmysl v USA padá.

Prvním důvodem je malá těžba uranu, která absolutně nestačí domácí spotřebě. Spojené státy dováží celkem 85 % uranu z Ruska, Kanady, Austrálie, Kazachstánu a Namíbie, ačkoliv má na svém území stále ložiska uranu, která se vyplatí těžit.

I kdyby Spojené státy těžily uran, nedokázaly by jej obohacovat, s tím souvisí druhý problém. Spojené státy nedisponují ani jedním obohacovacím závodem, jediný, který je nyní v provozu na americké půdě patří Britům.

jaderná energie - Problémy jaderného programu v USA - Ve světě () 2
Čerenkovovo záření, vznikající pohybem částic, pohybujících se rychleji, než světlo v daném prostředí (zdroj: converter.cz)

Třetí a čtvrtý problém nemusí zcela souviset s energetickými reaktory, týká se nedostatku závodů na výrobu těžké vody a používání plutonia 238 ve vesmírném programu jako zdroje tepla.

Spojené státy se nikdy nestaraly o použité jaderné palivo. Z pohledu rozlehlosti půdy jsou zde možnosti kam jaderné palivo uložit, jako například úložiště Yucca Mountain a podobně. NRC (Americký regulační úřad) tvrdí, že kontejnery, ve kterých je dnes použité palivo skladováno vydrží minimálně 100 let, po této době bude nutné použité palivo přeložit do nových obalů. Na rozdíl od Česka skladují Američané použité palivo v betonových kontejnerech pod širým nebem.

Celý článek najdete zde a zde

 

O autorovi

admin

1 Comment

    Neviděl bych to tak černě, vliv možností uplatnit snáze dostupné zdroje energie jako ropu a plyn v USA samozřejně převýšily zájem nad jádrem. Po několika letech se však již vrátí k hotovým a odzkoušeným novým jaderným reaktorům, které si z naspořeného budou moci jednotlivé státy unie dovolit. Nelze silou investovat do všech odvětví, současné náklady na vývoj nových reaktorů nejsou zanedbatelné, a tuto cestu si dovolilo realizovat zejména Rusko a Čína. Jejich výsledky jsou dle dostupných údajů velmi povzbudivé, a mnoho zemí je bude dle poptávek v brzké době i v budoucnu využívat.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..