Pokračují práce na výstavbě zařízení experimentálního demonstračního energetického komplexu (ODEK), který je součástí ruského projektu Proryv (Průlom) v komplexu Siberian Chemical Combine (SCC) nacházejícím se v Seversku. Projekt zahrnuje zařízení pro výrobu/přepracovávání hutného nitridového paliva, zařízení pro recyklaci paliva a olovem chlazený rychlý reaktor Brest-OD-300. Práce nyní probíhají ve 41 lokalitách souvisejících s první etapou závodu pro výrobu paliva, oznámil novinářům dne 17. srpna generální ředitel komplexu SCC Sergey Tochilin.

jaderná energie - Práce na ruském projektu Proryv pokračují - Ve světě (BREST 300 420 NIKIET) 1
Průřez reaktorem BREST (zdroj: World Nuclear News)

Do projektu je zapojeno více než 20 ruských vědeckých institucí a veškeré stavební i instalační práce jsou plánovány v závodě na výrobu paliv, jehož dokončení se očekává v roce 2020, doplnil ředitel. V květnu letošního roku komplex SCC informoval, že v závodě na výrobu paliva bylo položeno více než 100 000 metrů krychlových betonu – první beton byl odlit v srpnu roku 2015 – a že započala instalace vybavení.

„V letošním roce také dostaneme licenci od regulačního úřadu Rostekhnadzor pro výstavbu reaktoru, který začneme budovat v příštím roce,“ poznamenal Tochilin. Výstavba reaktoru Brest měla původně začít na počátku letošního roku a kontrakty na dodávku vybavení jsou ve fázi výběrového řízení.

Na konci minulého roku se objevily zprávy o tom, že projekt reaktoru mohl být zrušen. V lednu však státní jaderná korporace Rosatom uvedla, že projekt neruší, pouze ho odkládá, aby optimalizovala co nejlepší využití omezených zdrojů – vzhledem k obtížné ekonomické situaci, které v současné době Rusko čelí. Korporace Rosatom objasnila, že upravila projekt Proryv, který je určen k demonstraci uzavření jaderného palivového cyklu, s cílem snížit kapitálové náklady federálního cílového programu s názvem „Nuclear Power Technologies of New Generation in 2010-2015 and until 2020“.

Podle Tochilina bude celkový počet zaměstnanců ve třech projektových zařízeních po dokončení čítat 1 500 lidí. V současné době jsou přijímání pracovníci do závodu na výrobu paliva, který bude mít 500 zaměstnanců. „Zaměstnancům nabídneme možnost zlepšit jejich kvalifikaci nebo rekvalifikaci. Tyto programy byly vytvořeny společně se severní pobočkou univerzity National Research Nuclear University MEPhI – Moscow Engineering Physics Institute (NNRU MEPhI). Musíme připravit a přijmou nové zaměstnance asi rok a půl předtím, než bude zařízení uvedeno do provozu. Nyní zřizujeme rychlé energetické centrum a institut MEPhI bude rovněž školit personál v této oblasti.“

Zdroj: Nuclear Engineering International

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..