Závěrečná část ledové stěny, která obklopuje poškozené reaktory jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, byla zmražena, uvedla dne 22. srpna společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco). Ledová stěna zabraňuje průtoku vody do nebo ze základů reaktorových budov.

jaderná energie - Poslední část ledové stěny v JE Fukušima Dajiči byla zmražena - Ve světě (Fukushima Daiichi impermeable ice wall Tepco 460x159) 1
Ledová stěna v JE Fukušima Dajiči (zdroj: WNN)

Stěna byla připravována více než tři roky, aby řešila problémy, jež vznikají při přírodním proudění podzemní vody z pevniny do moře, která prochází lokalitou JE Fukušima Dajiči. Je normální, když se podzemní voda dostane do základů budov malými prasklinkami i otvory a obvykle se jednoduše odčerpává. Nicméně základy budov v jaderně elektrárně Fukušima Dajiči obsahují velké množství vysoce kontaminované vody, která byla použita ke chlazení zbytků aktivních zón reaktorů. Je proto důležité, aby společnost Tepco zabránila vstupu podzemní vody do suterénu a zvětšování objemu kontaminované vody, stejně jako aby zabránila úniku kontaminované podzemní vody.

Ledová stěna byla zmražena po úsecích, jelikož povolení od regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority byla udělována postupně od března roku 2016. V tomto týdnu bylo uděleno povolení pro poslední sedmimetrovou část a společnost Tepco ji 22. srpna začala zmrazovat. Podobná technologie je široce využívána ve stavebnictví, avšak realizace společností Tepco je dosud největší a zamrazuje 70 000 kubických metrů půdy podél její 1 500 metrů dlouhé cesty kolem prvního až čtvrtého bloku elektrárny.

Společnost Tepco uvedla, že změří úspěch stěny při kontrole vodních toků tím, že zkontroluje rozdíly mezi hladinami vody uvnitř a vně stěny a uvnitř i vně budov.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

1 Comment

    Ekonomika “ ledových stěn “ oproti izolačním prefabrikátům může být pro vodohospodářské účely poučná.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..