Téměř veškerá elektrická energie, kterou produkuje Jižní Karolína prostřednictvím uhlí, by mohla být odstraněna, pokud by tvůrci politiky nalezli způsob, jak obnovit výstavbu jaderné elektrárny V.C.Summer, zjistila nová analýza provedená Environmental Progress, výzkumnou a politickou organizací nacházející se v Berkeley v Kalifornii.

jaderná energie - Nová jaderná elektrárna v Jižní Karolíně sníží spotřebu uhlí o 86 %, tvrdí nová analýza - Nové bloky ve světě (static1.squarespace.com) 1
Ilustrační obrázek (zdroj: Environmental progress)

Společnosti investující do jaderné elektrárny dne 31. července oznámily, že projekt zastavují a vyvíjejí tlak na skupiny Sierra Club a Friends of the Earth, které tvrdí, že spalování zemního plynu je pro spotřebitele lepší investicí než dokončení elektrárny. A tím, že tvrdí, že výroba elektřiny z uhlí v Jižní Karolíně může být adekvátně řízena dodržováním emisních přepisů EPA, tyto skupiny naznačují, že na uhlíkových emisích a změnách klimatu nezáleží dokud budou jaderné elektrárny rušeny.

V roce 2016 byly emise vyprodukované z dodávek elektřiny z fosilních paliv v Jižní Karolíně ekvivalentní 5,8 milionům automobilů. Pokud bude jaderná elektrárna dokončena, toto číslo by pokleslo o 3,8 milionů na ekvivalent 2 milionů automobilů a Jižní Karolína by tak měla jeden z nejčistších energetických mixů na světě.

Pokud tvůrci politiky a investoři elektrárny obnoví výstavbu, jaderná elektrárna by pravděpodobně snížila podíl elektrické energie, která je získávána z uhlí, z 21 % v roce 2016 na pouhá 3 %, což by umožnilo uzavření většiny nebo všech zbývajících tepelných elektráren. Dva jaderné rektory by každoročně vyrobily 18 TWh elektřiny a tím nahradily 86 % elektrické energie v Jižní Karolíně pocházející z uhlí.

jaderná energie - Nová jaderná elektrárna v Jižní Karolíně sníží spotřebu uhlí o 86 %, tvrdí nová analýza - Nové bloky ve světě (static1.squarespace.com 1) 2
Srovnání energetických mixů s a bez jaderné elektrárny VC Summer (zdroj: Environmental progress)

Znečištění z uhlí je hlavním faktorem respiračních onemocnění a nižší porodní hmotnosti, zjistili studie. Jižní Karolína se podle výzkumu MIT z roku 2013 řadí na 12. místo v úmrtnosti na elektrochemické částice na celostátní úrovni.

Jeden z investorů nedávno znovu potvrdil, že by energii z jaderné elektrárny využil k nahrazení uhlí. „Společnost Santee Cooper by využila velkou rezervní kapacitu, aby snížila svoji závislost na uhelných elektrárnách,“ uvedl minulý týden zpravodaj The State.

To přímo odporuje tvrzením skupin Sierra Club a Friends of the Earth (FOE), které jsou proti jaderné energii a které zastávají názor, že jaderná elektrárna „není potřebná“ a vedla by k „masivní přebytečné kapacitě“.

„Skutečnost, že jaderná elektrárna Summer by mohla nahradit 86 % produkce z uhlí v Jižní Karolíně, se neslučuje s tvrzeními skupin Sierra Club a FOE o tom, že jaderná energie není zapotřebí,“ uvedl Michael Shellenberger, prezident organizace Environmental Progress. „Tyto názory jsou důkazem toho, že odpůrci jaderné energie jsou ochotní zvýšit nebezpečné znečištění ovzduší a riskovat katastrofickou změnu klimatu ve službách ideologického programu, který spočívá v pseudovědě.“

Za obhajobou fosilních paliv na úkor jaderné energie skupiny Sierra Club mohou být finanční zájmy. V roce 2012 se členové skupiny Sierra Club dostali do médií, která nakonec prezidenta organizace donutila, aby přiznal, že organizace převzala 26 milionů dolarů od společnosti zabývající se zemním plynem, na účely podpory protijaderné propagandy.

Po mnoha letech klesající produkce elektřiny z uhlí a stoupající produkce ze zemního plynu v Jižní Karolíně se trend v roce 2016 zastavil a jak uhlí, tak plyn si drží svůj podíl v energetickém mixu. 

Odborníci uvádějí, že ceny zemního plynu jsou natolik nestálé, že plyn možná v budoucnu nebude moci nahradit výrobu elektřiny z uhlí.

Zdroj: Environmental Progress

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..