Společnost NUVIA uspěla v dalším výběrovém řízení na výstavbu nejvýkonnějšího neutronového zdroje na světě ve švédském Lundu. „Nově zde dodáváme naši patentovanou technologii pro radiační stínění a konstrukční prvky v hodnotě 100 milionů korun,“ říká Martin Pazúr, předseda představenstva NUVIA a.s. Česká firma patří mezi generální dodavatele projektu. Z kraje roku získala obří zakázku na dodávku vodního chlazení a kompletní vzduchotechniky za 350 milionů korun.

jaderná energie - Největší neutronový zdroj na světě využije český patent. Třebíčská NUVIA podepsala další smlouvu za 100 milionů korun - Zprávy (stínicí sarkofág cyklotronu na výrobu radiofarmak 3) 1
Stínící sarkofág cyklotronu pro výrobu radiofarmak (zdroj: tisková zpráva)

I při této zakázce má česká NUVIA na starosti kompletní inženýring od výběru a řízení jednotlivých subdodavatelů přes zajištění a realizaci všech dodávek až po finální předání projektu. Inovativní technologie stínění bude jedním z dodávaných řešení. „Tímto projektem navazujeme na započaté práce na projektu ESS, což je Evropský spalační zdroj neutronů, ve švédském Lundu. Zároveň se nám otevřely další možnosti na využití našeho patentovaného řešení radiačního stínění,“ dodává Martin Pazúr. Smlouvu firma podepsala s Ústavem jaderné fyziky Akademie věd ČR, který je oficiálním partnerem projektu ESS za Českou republiku. Ten už patentované řešení stínění od české společnosti používá u svého cyklotronového centra.

jaderná energie - Největší neutronový zdroj na světě využije český patent. Třebíčská NUVIA podepsala další smlouvu za 100 milionů korun - Zprávy (zařízení NuWM MUM používané v ÚJV na měření RAO 2) 2
Zařízení NuWM MUM používané v ÚJV na měření RAO (zdroj: tisková zpráva)

Čeští vývojáři mění svět technologií

Inovativní řešení radiačního stínění ze směsi speciálního betonu si česká firma nechala patentovat před dvěma lety. Na jeho vývoji pracovali čeští vývojáři od roku 2012, prvně technologii nasadili o rok později při výrobě velkokapacitního zařízení pro měření radioaktivního odpadu v ÚJV Řež. „Běžně používaná stínění se vyrábějí z olova, které je drahé, a navíc se jeho zásoby postupně tenčí. Naše technologie nevyužívá kov, používáme speciální směsi betonu s vlastnostmi, které zabraňují průniku ionizujícího záření,“ upřesňuje Larisa Dubská, ředitelka marketingu a komunikace společnosti NUVIA.

Zájem má Singapur i Hong Kong

Zakázka bude probíhat v letech 2017 až 2022. Celkový objem realizovaných projektů společnosti NUVIA pro ESS tak dosáhne téměř půl miliardy korun. Na dílčích zakázkách plánuje spolupracovat se sesterskou společností Nuvia NORDIC sídlící ve Švédsku.

O českou patentovanou technologii radiačního stínění je ve světě značný zájem. Například pro belgickou firmu IBA, lídra světového trhu s přístroji diagnostikujícími a léčícími rakovinu, NUVIA navrhla a vyrobila mobilní stínicí systém pro výrobu radiofarmak v těsné blízkosti pacienta. Koncovým zákazníkem byla nemocnice v Japonsku. Speciální stínicí systémy z Třebíče používají také centra mezinárodního vědeckého projektu ELI v České republice, Maďarsku i Rumunku či Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská v Praze u školního reaktoru. „Aktuálně jsme v posledním kole tendru na dodávku naší technologie na protonová centra v Singapuru a Hong Kongu,“ doplňuje Larisa Dubská.

jaderná energie - Největší neutronový zdroj na světě využije český patent. Třebíčská NUVIA podepsala další smlouvu za 100 milionů korun - Zprávy (použití stínění na zařízení pro Free Realease Measurement System 6) 3
Stínění kolem zařízení pro detekci ionizujícího záření (zdroj: tisková zpráva)

ESS je gigantickým projektem s mezinárodní účastí. Díky němu vznikne multidisciplinární výzkumné centrum založené na nejvýkonnějším zdroji neutronů na světě. Svým praktickým využitím by mělo překonat i slavný CERN. Podle plánů začne neutronový zdroj pracovat zřejmě v roce 2019, plného provozu dosáhne v roce 2025. Otevře tak nové příležitosti pro výzkum v širokém spektru oborů, jako jsou materiálové inženýrství, lékařství, energetika, částicová fyzika, molekulární biologie a chemie nebo ochrana životního prostředí.

Třebíčská NUVIA, která je významným dodavatelem projektu, se specializuje na rozsáhlé inženýringové projekty, komplexní služby, dodávky technologií, zařízení a informačních systémů pro jadernou energetiku, průmysl, vzdělávací instituce, armádu České republiky, výzkumná a lékařská pracoviště. Je uznávaným dodavatelem velkých technologických celků.

Zdroj: tisková zpráva 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..