Na třetím bloku jaderné elektrárny Tchien-wan (pinyin: Tianwan), která se nachází v čínské provincii Ťiang-su (pinyin: Jiangsu) započalo zakládání paliva, oznámila ruská státní jaderná korporace Rosatom. Ruskem dodané reaktory VVER-1000 mají podle plánů vstoupit do komerčního provozu v příštím roce.

jaderná energie - Na třetím bloku JE Tchien-wan probíhá zakládání paliva - Nové bloky ve světě (Tianwan 1 3 460 Rosatom) 1
JE Tchien-wan (zdroj: WNN)

První z celkových 163 palivových souborů byl vložen do aktivní zóny reaktoru VVER-1000 dne 18. srpna. Korporace Rosatom uvedla, že jakmile budou všechny palivové soubory na svém místě, budou provedeny práce související se spuštěním reaktoru a jeho uváděním do provozu. Reaktor bude poté uveden na „minimální ovladatelnou úroveň výkonu“, po níž následuje zahájení výroby elektrické energie.

Andrey Lebedev, viceprezident pro projekty skupiny ASE Group v jižní Asii, uvedl, že „fyzické spuštění bloku bylo zahájeno před plánovaným termínem“. Dále poznamenal, že připojení tohoto bloku k rozvodné síti se očekává do konce roku 2017. Komerční provoz třetího bloku jaderné elektrárny Tchien-wan je naplánován na rok 2018.

Třetí a čtvrtý blok JE Tchien-wan patřící společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC) jsou bloky typu VVER-1000 AES-91 navržené společností Gidropress a dodané korporací Rosatom.

Hlavním dodavatelem jaderného ostrova je společnost AtomStroyExport. První beton pro třetí blok byl odlit v prosinci roku 2012, zatímco výstavba čtvrtého bloku této elektrárny byla zahájena v září roku 2013.

Dva podobné reaktory VVER-1000 (první a druhý blok této elektrárny) započaly provoz v této lokalitě v roce 2007.

Státní rada schválila dne 16. prosince roku 2015 pátý a šestá blok JE Tchien-wan – oba obsahující Čínou navržený reaktor ACPR1000 s instalovaným výkonem 1 080 MWe. První s bezpečností související beton pro pátý blok byl odlit v témž měsíci a pro šestý blok se tak stalo v září roku 2016. Očekává se, že pátý blok vstoupí do komerčního provozu v prosinci 2020 a šestý blok ho bude následovat v říjnu 2021.

Jaderná elektrárna Tchien-wan je vlastněna a provozována korporací Jiangsu Nuclear Power Corporation, která je společným podnikem firmy CNNC (50% podíl), společnosti China Power Investment Corporation (30 % akcií) a skupiny Jiangsu Guoxin Group (20% podíl).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Čína dál staví výborným tempem. Letos zatím FUQING – 4 , od lití betonu do prvního připojení na síť : 4 roky 8 měsíců a YANGJIANG – 4 dokonce jen : 4 roky 2 měsíce !!! To je nejlepší tempo na světě. Také TIANWAN-3 dokáže stáhnout čas výstavby pod 5 let. Tedy letos zatím 3 reaktory a všechny s dobou stavby pod 5 let.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..