Výstavba nových jaderných bloků je pro české firmy dobrou zprávou, zejména jedná-li se o bloky, se kterými mají bohaté zkušenosti. 6. srpna byly ověřeny první 2 smlouvy o výstavbě egyptské jaderné elektrárny El Dabá a zbývající 2 smlouvy jsou nyní kontrolovány. Po kontrole a podepsání smluv má poblíž města El Alamejn vyrůst komplex El Dabá se 4 mi reaktory VVER-1200, stavěnými společností Rosatom. To je perfektní příležitost také pro české firmy, které dodávaly některé komponenty do Novovoroněžské a Ostrovecké elektrárny. V následujících odstavcích si můžete přečíst o elektrárně El Dabá, celý článek najdete zde.

jaderná energie - mmspektrum.com: Nový potenciál pro český jaderný průmysl - Nové bloky ve světě (2017 08 16 Rosatom Egypt 01) 1
Vizualizace komplexu jaderné elektrárny El Dabá (zdroj: mmspektrum.com)

Egyptský ministr pro elektřinu a obnovitelné zdroje energie, Mohamed Šaker, podle agentury TASS v neděli 6. srpna 2017 oznámil, že právní ověřování dvou smluv o výstavbě jaderné elektrárny El Dabá bylo dokončeno a zbývající dvě smlouvy nyní kontroluje Státní rada. Po dokončení této procedury bude moci začít realizace projektu se čtyřmi bloky typu VVER-1200 od ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Připravuje se podpis těchto čtyř smluv: EPC kontrakt na výstavbu, kontrakt na dodávky paliva, kontrakt na technickou podporu při provozu a údržbě, kontrakt na zařízení pro skladování použitého paliva. Podle Šakera probíhá jejich kontrola za pomoci mezinárodních konzultantů a bylo uděláno mnoho práce při studiu jejich technické i právní stránky.

Jaderné elektrárny mohou Egyptu pomoci řešit složitou energetickou situaci, protože potenciál vodních elektráren na velkých tocích byl již téměř vyčerpán a země nepatří mezi výjimečně bohaté na fosilní zdroje. Přitom poptávka po elektřině v zemi stále roste.

Projekt El Dabá navíc do Egypta přinese moderní technologie, bude rozvíjet místní průmyslové podniky a podpoří vědecký výzkum v této sféře, což zdůraznil egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí 17. června během jednání Vyšší rady pro mírové využívání jaderné energie. Prezident také poukázal na důležitost zvýšení kvalifikace pracovníků, kteří budou pracovat na realizaci tohoto projektu, na úroveň běžnou ve světě.

Celý článek najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..