Jaderná elektrárna Temelín by v letošním roce mohla překonat výrobní rekord 15,3 TWh z roku 2012. ČTK tuto informaci sdělil nový ředitel elektrárny Jan Kruml, který nastoupí 1. září. Do konce roku také elektrárna přijme až 30 zaměstnanců, takže letos bude mít celkem 100 nových pracovníků. Kruml nahradil Bohdana Zronka, jenž povede novou divizi ČEZ Jaderná energetika.

jaderná energie - JE Temelín může letos pokořit rekord ve výrobě elektřiny z roku 2012 - V Česku (JE Temelín zdroj byznys.ihned .cz 2 e1504211045545) 1
JE Temelín (zdroj: byznys.ihned.cz)

Letošek hodnotí Kruml zatím jako úspěšný rok. Odstávka druhého bloku byla o deset dní kratší oproti plánu. Kruml sdělil: „Od začátku roku jsme neměli žádné snížení výkonu, 17. srpna jsme dosáhli výroby deset terawatthodin. Když v tomto stavu vydržíme do konce roku, mohli bychom překonat výrobní rekord z roku 2012. Intenzivně pracujeme na přípravě odstávek v příštích letech, abychom mohli výsledky zopakovat.“ Nejbližší odstávka bude zahájena 30. prosince na prvním bloku, v létě 2018 pak proběhne odstávka druhého bloku.

Do bezpečnosti a modernizace, což nový ředitel označil jako priority, investuje JE Temelín ročně asi miliardu korun. V tomto roce vylepšil zařízení, které omezuje tlak v primárním okruhu – je kvalitnější a vydrží déle. Kruml doplnil: „Nastupuji s ambicí nedělat revoluci, ale plynule navázat na práci mých předchůdců.“

Personálně skupina ČEZ v Temelíně posiluje. Noví pracovníci budou působit v útvarech péče o zařízení, kontroly kvality či řízení techniky. Dlouhodobě přijímá temelínská elektrárna i do provozu a operátory blokových dozoren. Kruml poznamenal: „Daří se nám nabírat velmi kvalitní lidi. Na trhu není situace příznivá, ale intenzivní spolupráce se školami pomáhá naše požadavky pokrýt, dokonce si z uchazečů můžeme vybírat.“

Noví pracovníci jsou absolventi převážně jihočeských středních škol a vysokých technických škol z Prahy, Plzně a Brna, ale také odborníci s praxí. V Jaderné elektrárně Temelín pracuje 1 141 zaměstnanců skupiny ČEZ a tarifní mzdy, jež se týkají dvou třetin z nich, letos vzrostly o 5 %. Výši platů skupina ČEZ nezveřejňuje.

Provozní licence obnovuje JE Temelín každých deset let. Současná licence pro první blok skončí v roce 2020, pro druhý blok o dva roky později. Jejich obnovu u Státního úřadu pro jadernou bezpečnost označil nový ředitel za velký úkol.

Jan Kruml se narodil 16. května 1961 v Plzni. Vystudoval Elektrotechnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Po škole nastoupil do skupiny ČEZ a podílel se na výstavbě temelínské elektrárny. Jako operátor působil i v JE Dukovany. Při spouštění Temelína byl vedoucí reaktorového bloku. Pravidelně zastupoval předchozího ředitele. Je ženatý, má dva syny, s manželkou žije v Českých Budějovicích.

JE Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR. Její produkce kryje 20 % domácí spotřeby. První elektřinu vyrobila tato elektrárna v prosinci 2000. V minulém roce vyprodukovala 12,1 TWh elektřiny, což je téměř o 2 TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci zapříčinily odstávky.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..