9. srpna 2017 vydal čínský dozorný úřad National Nuclear Safety Administration (NNSA) povolení k zavezení jaderného paliva do reaktoru třetího bloku jaderné elektrárny Tchien-wan (angl. Tianwan). Blok, který se v Číně staví za pomoci ruské Skupiny ASE (součást struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom), tak může přejít do další fáze uvádění do provozu.

jaderná energie - JE Tchien-wan dostala povolení k zavezení paliva do reaktoru VVER 1000 - Zprávy (JE Tianwan 1024 x 636) 1
Jaderná elektrárna Tchien-wan (zdroj: tisková zpráva)

Povolení k první zavážce paliva bylo uděleno po vypracování předprovozní bezpečnostní zprávy a po třech jednáních s dozorným úřadem NNSA.

„V nejbližší době tak může začít fyzikální spouštění, to znamená, že do reaktoru bude zavezena první kazeta s jaderným palivem,“ uvedl Alexej Bannik, ředitel Skupiny ASE pro projekty v Číně. „Po zavezení všech 163 palivových kazet a provedení nezbytných přípravných prací bude možné dosáhnout minimálního kontrolovaného výkonu a pak budou následovat další kroky včetně energetického spouštění a připojení 3. bloku Tchien-wanské elektrárny k čínské přenosové soustavě,“ vysvětluje Bannik.

Výstavba probíhá podle projektu AES-91, který plně odpovídá současným normativním a technickým požadavkům platným v Číně a Rusku a splňuje doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Oproti původním reaktorům typu VVER-1000 má JE Tchien-wan několik nových bezpečnostních systémů, díky nimž se řadí na přední místo ve světě v bezpečnosti. Historicky poprvé zde byl použit lapač taveniny, což je pasivní bezpečnostní systém, který brání za jakýchkoliv okolností úniku roztaveného paliva z elektrárny, pokud by došlo v důsledku velmi vážné přírodní katastrofy k jeho přehřátí a poškození.

jaderná energie - JE Tchien-wan dostala povolení k zavezení paliva do reaktoru VVER 1000 - Zprávy (12 1024 x 768) 2
Fontány u jaderné elektrárny Tchien-wan (zdroj: tisková zpráva)

JE Tchien-wan je největším projektem rusko-čínské hospodářské spolupráce. První dva bloky s reaktory VVER-1000 zahájily komerční provoz v roce 2007 a nyní probíhá výstavba 3. a 4. bloku stejného typu. Betonování základů 3. bloku začalo v prosinci 2012 a podle harmonogramu by měl být uveden do komerčního provozu v roce 2018.

Výstavby jaderné elektrárny se účastnily i české firmy, které sem dodávaly svou produkci od roku 2002. Například firmy Armatury Group, Modřany Power a MSA dodaly armatury, Sigma Group čerpací techniku, Kabelovna Kabex kabely, ZPA Pečky elektropohony a Vítkovice díly parogenerátorů a vysokotlaké ohříváky.

„MSA a.s. Dolní Benešov se podílela dodávkami armatur pro všechny čtyři bloky TAES v sortimentu zpětných klapek, uzavíracích klapek, uzavíracích ventilů v typorozměrech DN 150 až DN 800 a kulových kohoutů DN 10 až DN 100. Armatury v provedení z uhlíkové a vysoce legované  austenitické oceli byly určeny pro použití v širokém okruhu potrubních systémů jednotlivých bloků. Speciální náročnost byla u systému vodního zásobování agresivní mořskou surovou vodou, kde je nutno použit  speciální antikorozně odolné materiály, které zajišťují dlouhodobou provozní odolnost a funkční spolehlivost. Všechny typy armatur prošly úspěšně před zahájením výroby typovými zkouškami a přejímkami specialistů zákazníka,“ řekl Ing. Jan Halfar, vedoucí úseku strategických projektů a rozvoje produktů pro energetiku.

Zdroj: tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..