Konsorcium firem, pro něž staví Westinghouse v americké Georgii jadernou elektrárnu Vogtle, do konce srpna rozhodne, jestli stavbu ukončí. Důvodem jsou rostoucí náklady.

jaderná energie - E15: Jádro se v USA přestává vyplácet, na odstřel je další elektrárna - Nové bloky ve světě (OQ4A4719 1024) 1
Staveniště JE Vogtle v prosinci 2016. (Zdroj: Georgia Power)

Americký jaderný průmysl je na kolenou. Po ukončení stavby dvou bloků jihokarolínské elektrárny VC Summer je teď nejistý osud rozestavěné elektrárny Vogtle v Georgii. Pod oběma stavbami je podepsaný Westinghouse, který právě tyto projekty stáhly do insolvence. Společnost Georgia Power, jíž patří 45 procent projektu Vogtle, oznámila, že do konce srpna rozhodne, jestli bude ve stavbě pokračovat.

Ukázalo se, že dokončení elektrárny, z níž už jsou hotové dvě třetiny, by stálo až o 1,7 miliardy dolarů více, než byl původní rozpočet. Firma počítala při zahájení stavby s tím, že ji elektrárna bude stát maximálně 4,6 miliardy dolarů, po započítání úroků z úvěrů se náklady vyšplhají na 7,4 miliardy dolarů. Pokud by od projektu odstoupila, musela by Georgia Power odepsat částku 6,3 miliardy dolarů. Celkový rozpočet na stavbu Vogtle nabobtnal ze 14 miliard na 25 miliard dolarů.

Celý text najdete na webu E15.cz.

O autorovi

admin

jaderná energie - Problémy jaderného programu v USA - Nové bloky ve světě (617624 article photo cEtq1lm0 900x 1) 3
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..