Dlouhodobý potenciál jaderné energie zůstává vysoký, uvádí nejnovější projekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která uvádí, že celosvětová kapacita jaderné energie vzroste do roku 2050 o 123 % ve srovnání s její současnou úrovní.

jaderná energie - Jaderná kapacita by se mohla do roku 2050 více než zdvojnásobit, tvrdí agentura MAAE - Ve světě (iaea logo) 1
Logo MAAE (zdroj: WNN)

Agentura MAAE poskytuje od roku 2008 komplexní zprávy o mezinárodním stavu a vyhlídkách pro jadernou energii dvakrát ročně. Rozhodnutí generální konference agentury MAAE však v loňském roce vyzvalo, aby se zpráva vypracovávala každé čtyři roky, a to od roku 2017.

Agentura MAAE nyní zveřejnila svoji poslední zprávu nazvanou International Status and Prospects for Nuclear Power 2017, ve které jsou analyzovány faktory, které by mohly ovlivnit budoucnost jaderné energie, jako jsou finanční zdroje a finanční podpora, trhy s elektřinou a přijetí ze strany veřejnosti.

Pokud poroste uznání potenciálu jaderných elektráren jako zdrojů energie s nízkými emisemi uhlíku a pokročilé reaktorové designy budou dále vylepšovány jak v oblasti bezpečnosti, tak v nakládání s radioaktivním odpadem, využití jaderné energie by mohlo výrazně vzrůst, uvádí zpráva.

V případě vysoké projekce se celosvětová jaderná kapacita zvyší z 392 GWe na konci roku 2016 na 554 GWe do roku 2030, poté na 717 GWe do roku 2040 a následně na 874 GWe do roku 2050. Podíl jaderné energie v celosvětové výrobě elektřiny by se zvýšil ze současných 11 % na 13,7 % do roku 2050. Tato prognóza – která předpokládá, že současná míra růstu poptávky po elektřině, zejména v Asii, bude pokračovat – odráží skutečnost, že se očekává připojení 30-35 nových reaktorů k rozvodné síti, a to každým rokem přibližně od roku 2025. Tato míra rychlosti připojování nových bloků byla naposledy zaznamenána v roce 1984, kdy bylo připojeno k síti 33 nových reaktorů, poznamenala agentura MAAE. Dále však uvádí, že připojení 33 reaktorů k síti do roku 2025 „by vyžadovalo okamžité kroky v současnosti“.

Ačkoliv všechny regiony na světě přispějí k této expanzi jaderné energie, největší růst je očekáván ve střední a východní Asii, kde se kapacita zvýší v porovnání se současnými úrovněmi o 3,5 násobek do roku 2050. Dále se očekává, že kapacita v Severní Americe do roku 2050 mírně poklesne, zatímco v Evropě (s výjimkou východní Evropy) kapacita zpočátku poklesne, ale do roku 2050 se obnoví a dosáhne až 120 GWe.

Agentura MAAE uvedla: „Pokles ve srovnání s předchozími projekcemi je především v důsledku předčasného odstavování jaderných elektráren nebo nedostatku zájmu o jejich prodloužení provozu v některých zemích, a to kvůli snížené konkurenceschopnosti jaderné energetiky v krátkodobém horizontu a národním jaderným politikám v několika zemích po nehodě, která se udála v roce 2011 v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči.“

Případ nízké projekce

Případ nízké projekce agentury MAAE předpokládá pokračování současných trendů na trhu, v oblasti technologií a v oblasti zdrojů s několika změnami v politikách, které ovlivňuji jadernou energetiku. Je navržen tak, aby produkoval „konzervativní, ale věrohodné odhady“. Tento případ nepředpokládá, že bude dosaženo všech národních cílů pro jadernou energii.

Podle této prognózy se jaderná kapacita sníží ze současných 392 GWe z konce roku 2016 na 345 GWe do roku 2030, další pokles bude na 332 GWe do roku 2040, než se vrátí do současné úrovně do roku 2050. Podíl jaderné energetiky na globální výrobě elektřiny by do roku 2050 poklesl ze současných asi 11 % na 6 %.

Agentura MAAE poznamenala, že i když se zdá, že tato projekce nevykazuje žádný čistý růst instalované kapacity do roku 2050, neznamená to, že zde není žádná nová výstavba. „Ve skutečnosti, dokonce i v případě malého růstu, bude do roku 2050 instalováno přibližně 320 GWe nové jaderné kapacity, což bude kompenzovat ztráty, které způsobí odstavené reaktory, ačkoliv to nebude nutně ve stejných oblastech.“

Mikhail Chudakov, zástupce generálního ředitele agentury MAAE a vedoucí oddělení této agentury pro jadernou energetiku, sdělil: „V některých zemích jsou obavy z klimatických změn motivovány k podpoře nepřetržitého provozu jaderných elektráren, nebo jsou součástí argumentace pro nový program výstavby.“

Dodal: „Postupem času se mohou stát pokročilé technologie komerčně dostupné jako součást energetického mixu s nízkými emisemi uhlíku. Více než 30 pokročilých vodou chlazených reaktorů se ve světě již staví. Mezitím – a vzhledem k rostoucí poptávce po čisté elektřině – je potřeba udržovat v provozu současnou flotilu, aby překonala propsat mezi stávajícími technologiemi a technologiemi nové generace.“

Zpráva agentury MAAE uvádí poznámku o vizi pro budoucnost elektrické energie organizace World Nuclear Association, označovanou jako Harmony. Tato vize vychází ze scénáře 2DS agentury International Energy Agency, jehož cílem je zabránit nejhorším následkům změny klimatu a vyžaduje velké zvýšení podílu jaderné energetiky. Vize Harmony předpokládá rozmanitou kombinaci technologií s nízkými emisemi uhlíku, které jsou využívány tak, aby se maximalizovaly benefity každého z nich, zatímco negativní dopady jsou minimalizovány. Cílem asociace pro jadernou energii je poskytnout 25 % elektřiny v roce 2050, což vyžaduje zhruba 1 000 GWe nových jaderných kapacit, které mají být postaveny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Spíše bych byl pesimistou. Co ještě před pár lety vypadalo nemožné, je realitou. V USA odpískaly Summer, nyní možná i Vogtle , nová výstavba se tam tak zastaví. Jižní Korea díky novému prezidentovi hlásí totéž. V Indii díky všeobecným zmatkům a chaosu trvá všechno strašně dlouho ! Kudankulam stavěli snad 14 let, Čína to samé jen 5. Jak na tom bude AREVA ví snad jen sám Panbůh. Spoléhá na nové projekty v Británii , ale to se může lehce zvrtnout. Garantovaná výkupní cena elektřiny pro Hinkley Point přes 93 Liber /MWh je skoro trojnásobná, než současná cena proudu v Evropě. I světový lídr Čína letos kulhá na obě nohy. Zatím připojila jen dva nové reaktory a nezahájila stavbu ani jediného nového !! za 8 měsíců 2017. Před třemi roky měla Čína rozestavěno 29 nových reaktorů, dnes už jen 20. I Čína pomalu ztrácí dech a tempo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..