Uzavřených jaderných elektráren v USA je v poslední době jak po dešti. Velký podíl na tom má levný břidličný plyn, který válcuje energetiku. Lze však provozovat energetickou síť bez stálého zdroje energie, jakým jsou uhelné a jaderné elektrárny? Studie, jejíž závěry ve středu zveřejnilo americké ministerstvo energetiky, shrnuje problémy masivního využívání plynu jako zdroje energie. Pokud se situace nezmění, mohou se některé části USA potýkat s nedostatkem elektřiny. K zabezpečení distribuce je tedy podle studie potřeba více elektřiny jak z uhlí, tak i z jádra. Celý článek najdete zde.

Rozvoj využívání plynu sice vedl k poklesu velkoobchodních cen elektřiny a prospěl spotřebitelům, na druhou stranu ale uškodil ostatním typům elektráren. V letech 2012 až 2016 byly odstaveny uhelné elektrárny o celkovém výkonu 42 700 megawattů, což je asi 14 procent uhelných kapacit. Nebyly s to konkurovat plynu a obnovitelným zdrojům.
Tyto ztráty byly kompenzovány výstavbou nových solárních a větrných kapacit o výkonu 55 700 megawattů. To ale vzbudilo znepokojení z negativního dopadu na spolehlivost americké energetiky, cituje ze zprávy list Financial Times.
Už při provádění studie různé zájmové skupiny přicházely s obavami, že nebude prováděna otevřeným a transparentním způsobem, anebo prosazovaly subvence uhlí jakožto základního paliva. Závěry zprávy se ale jakýmkoli radikálním možnostem intervence na energetickém trhu vyhýbají.
Celý článek najdete zde.