Z rozhovoru s Danielem Benešem pro Hospodářské noviny vybíráme část týkající se jádra. Celý text potom najdete na webu iHned.cz.

jaderná energie - HN: S nákupy obnovitelných zdrojů jsme ještě neskončili, říká ředitel ČEZ Beneš - Nové bloky v ČR (DSC 3968 Už opět vychází slunce nad jaderkou 1024) 1
Jaderná elektrárna Dukovany. (Zdroj: archiv)

HN: V posledních měsících se opět dostala na přetřes otázka případné výstavby dalších jaderných bloků v Česku. Jak to postupuje?

Soustředíme se na prodloužení provozu našich jaderných zdrojů v Dukovanech, kde to jde velmi dobře. Začátkem července jsme požádali Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení k prodloužení provozování 3. a 4. bloku.

HN: Je prioritou i příprava nových jaderných bloků?

Věnujeme se tomu, vytvořili jsme novou divizi jaderné energetiky, která bude mít projekt na starosti. Experti ČEZ i já sám jsme součástí vládního výboru pro jadernou energetiku. Po vlažnějším úvodu teď pracuje hodně intenzivně a ve všech věcech je výrazný posun.

HN: Pořád se ale neřeší to nejdůležitější, a to, kdo to zaplatí.

Je to hodně politické téma. Pracovní skupina řízená ministerstvem financí, která se zabývá obchodním a investorským schématem, teď pracuje se třemi variantami. První je, že investorem bude firma ve vlastnictví ČEZ. Druhým, že to bude dceřiná firma ČEZ, kterou odkoupí stát. Nebo dojde ke strukturální změně v ČEZ, kdy by tento projekt byl v nějaké části ČEZ, jíž by vlastnil ze 100 procent stát. S těmito variantami pracuje stát i naše firma.

HN: Ale to se řeší několik let. Došlo vůbec za poslední čtyři roky k nějakému posunu?

Je tam posun. Stát začal na úrovni politiků i úředníků řešit, jaký ten model by byl nejlepší. Nový stavební zákon také obsahuje změny, které mohou stavbu zrychlit až o pět let.

HN: Co současné problémy jaderných dodavatelů ve Spojených státech nebo předražené a zpožděné elektrárny, které staví francouzská EDF?

Zvažovat kompetence jaderných uchazečů, ať už těch tradičních nebo asijských, je naprosto legitimní.

HN: Myslíte si, že se v první čtvrtině roku 2018 začne opravdu soutěžit dodavatel nového bloku?

Klíčové je stanovit, jak se bude vybírat partner, který Dukovany postaví. Náš zákon o veřejných zakázkách není navržený pro stavbu jaderné elektrárny. Je to významná komplikace. A pokud by měl ČEZ začít stavět mimo něj, musí Česko vyjednat výjimku v Bruselu. To je úkol i od vládního jaderného výboru. Takové zpoždění by v tomto případě znamenalo i zdržení celého projektu.

HN: Není důležitější napřed zvolit model financování?

Nejdříve se musí začít soutěžit. Až bude jasný partner, je možné vyjednat i jeho kapitálový vstup. Pokud nebude ze země EU, je možná i mezivládní dohoda, půjčka nebo mezivládní ručení financování.

Celý text najdete na webu iHned.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..