Ve Spojených státech i v Evropě má jaderný byznys stále větší problémy. Stavba nových jaderných bloků se prodražuje a trvá příliš dlouho. Zároveň se na energetickém trhu čím dál více prosazují obnovitelné zdroje, které dokážou vyrobit elektřinu se stále menšími náklady. V této situaci Česko pořád trvá na tom, že postaví další jaderný blok v elektrárně Dukovany.

jaderná energie - HN: Češi jdou proti trendu a sází na jádro. Čas se krátí, o výstavbě nového bloku musí rozhodnout už příští vláda - Nové bloky v ČR (Vizualizace 5. bloku v Dukovanech s reaktorem typu VVER. Zdroj Rosatom) 1
Vizualizace jedné z možných podob 5. bloku v Dukovanech. (Zdroj: Rosatom)

I v roce 2040 mají podle plánů české vlády jaderné elektrárny vyrábět zhruba polovinu celkového množství energie. K tomu je ale potřeba postavit nový blok v Dukovanech, které vyrábí zhruba pětinu české elektřiny. „Určitě chceme urychlit výstavbu nového bloku v Dukovanech a následně i v Temelíně. První blok určitě zvládne ČEZ ze svých zdrojů,“ řekl HN Andrej Babiš, předseda hnutí ANO a favorit letošních voleb.

A právě jejich vítěz už by měl o stavbě nových bloků rozhodnout. Podle odborníků musí rozhodnutí padnout co nejdříve, protože datum dokončení nových bloků v Dukovanech už se přibližuje hranici životnosti těch starších, která končí roku 2035 a 2037.

Celý text najdete na webu iHned.cz.

O autorovi

admin

1 Comment

    Jaderná energetika je podmíněna mimo jiné investičními možnostmi, rozhodně nelze tvrdit,že kdo investuje do výstavby nových jaderných zdrojů energie, jde proti stávajícímu trendu. V našich podmínkách rozhodnutí Ing. Drábové o podílech jednotlivých forem zdrojů 50/50 je perspektivní a zachová potřebné proporce zdrojů na dalších 30 i více let.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..