Ghanský výzkumný reaktor dosáhl plného výkonu po své konverzi, díky které může využívat palivo s nízko obohaceným uranem (low-enriched uranium – LEU) namísto paliva s vysoce obohaceným uranem (highly-enriched uranium – HEU).  Jedná se o první z pěti takovýchto čínských reaktorů dodaných mimo Čínu, jenž prošel konverzí.

jaderná energie - Ghanský reaktor po konverzi dosáhl plného výkonu - Ve světě (Ghana research reactor restart 460 CIAE) 1
Ghanský reaktor (zdroj: WNN)

Čínský institut China Institute of Atomic Energy (CIAE) dne 11. srpna oznámil, že ghanský výzkumný reaktor, známý jako GHARR-1, dosáhl plného výkonu s palivem obsahujícím nízko obohacený uran ve své aktivní zóně v 12:27 hod předešlého dne.

GHARR-1 je nízkovýkonnový výzkumný reaktor s maximálním tepelným výkonem 30 kW. Jedná se o komerční typ reaktoru MNSR (Miniature Neutron Source Reactor), který byl navržen, vyroben a postaven čínským institutem China Institute of Atomic Energy. Dříve využíval z 90,2% palivo s vysoce obohaceným uranem. Tento reaktor je určen pro použití na univerzitách, v nemocnicích a výzkumných ústavech, zejména pro analýzu neutronové aktivace, výrobu krátkodobých radioizotopů, vzdělávání a rozvoj pracovních sil. Reaktor GHARR-1 – který se nachází v institutu National Nuclear Research Institute komise Ghana Atomic Energy Commission (GAEC) – byl uveden do provozu v prosinci roku 1994.

V roce 2006 bylo zahájeno úsilí o konverzi Čínou navrženého reaktoru MNSR z využívání paliva s vysoce obohaceným uranem na palivo s nízko obohaceným uranem. Reaktor GHARR-1 je prvním z pěti takovýchto reaktorů MNSR mimo území Číny, který má nárok na konverzi a na navrácení paliva do Číny. V rámci projektu týkajícího se Číny a Ghany, stejně jako Spojených států a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) – byla aktivní zóna s vysoce obohaceným uranem vyjmuta v srpnu roku 2016 z reaktoru a následně byla instalována nová aktivní zóna s nízko obohaceným uranem. Tato operace byla dokončena v minulém měsíci.

Institut CIAE uvedl, že projekt konverze ghanského reaktoru MNSR, aby využíval palivo s nízko obohaceným uranem, vytvořil „silnou technickou podporu a cenné zkušenosti“ pro konverzi dalších reaktorů MNSR v zahraničí.

Americký úřad National Nuclear Security Administration spadající pod ministerstvo energetiky spolupracuje s Nigérií, Čínou a agenturou MAAE s cílem konverze nigerijského reaktoru MNSR v roce 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..