Jsou schopni Češi vyrábět komponenty k jaderným elektrárnám? Dříve české firmy vyráběly hlavní komponenty jaderných elektráren, jako reaktory typu VVER-440 213, parogenerátory, či kompenzátory objemu. (jaderné reaktory v dukovanské elektrárně, v maďarské elektrárně Paks, …) Jsme toho schopni i dnes? Odpověď zní bohužel ne, české firmy však mohou soupeřit o post subdodavatele. Více se dočtete v následujících odstavcích, celý článek najdete zde.

Příznivci jádra často argumentují tím, že výstavba nových bloků pomůže českému průmyslu. Stále více tradičních dodavatelů ale krachuje.
Mezi argumenty, proč stavět nové jaderné bloky v Česku, patří tenhle na jedno z hlavních míst. Stamiliardová investice pomůže českému průmyslu, tedy hlavně strojírenským a inženýrským podnikům. Mnozí politici a byznysmeni neodolají pokušení a propočítávají, kolik procent hodnoty zakázky by mohly zajistit domácí podniky a kolik desítek miliard korun to představuje. Je tu však jedno riziko, na které je nutno upozornit.
Zahájení výstavby nových bloků – spíše v Dukovanech než v Temelíně – je reálné nejdříve za deset let. Znepokojivé otázky zní: Kolik tradičních českých podniků z oboru energetického strojírenství v té době bude ještě fungovat? A kolik z nich bude mít potřebné znalosti a dovednosti?
V posledních třech letech totiž nastaly ve zmíněném oboru těžké časy. Řada známých firem, jmenovitě Vítkovice Power Engineering, ČKD Praha DIZ, Modřany Power a Královopolská RIA, zbankrotovaly. Další se potýkají s úbytkem zakázek z klasické i jaderné energetiky a přesměrovaly svou pozornost jinam.
Celý článek najdete zde.