Jsou schopni Češi vyrábět komponenty k jaderným elektrárnám? Dříve české firmy vyráběly hlavní komponenty jaderných elektráren, jako reaktory typu VVER-440 213, parogenerátory, či kompenzátory objemu. (jaderné reaktory v dukovanské elektrárně, v maďarské elektrárně Paks, …) Jsme toho schopni i dnes? Odpověď zní bohužel ne, české firmy však mohou soupeřit o post subdodavatele. Více se dočtete v následujících odstavcích, celý článek najdete zde

jaderná energie - euro.cz: Zlaté české ručičky? Reaktor už nepostaví - V Česku (2021 w) 1
Tlaková nádoba pro reaktory typu VVER-440 V213 v plzeňské výrobní hale. (Zdroj: Škoda JS)

Příznivci jádra často argumentují tím, že výstavba nových bloků pomůže českému průmyslu. Stále více tradičních dodavatelů ale krachuje. 

Mezi argumenty, proč stavět nové jaderné bloky v Česku, patří tenhle na jedno z hlavních míst. Stamiliardová investice pomůže českému průmyslu, tedy hlavně strojírenským a inženýrským podnikům. Mnozí politici a byznysmeni neodolají pokušení a propočítávají, kolik procent hodnoty zakázky by mohly zajistit domácí podniky a kolik desítek miliard korun to představuje. Je tu však jedno riziko, na které je nutno upozornit.

Zahájení výstavby nových bloků – spíše v Dukovanech než v Temelíně – je reálné nejdříve za deset let. Znepokojivé otázky zní: Kolik tradičních českých podniků z oboru energetického strojírenství v té době bude ještě fungovat? A kolik z nich bude mít potřebné znalosti a dovednosti?

V posledních třech letech totiž nastaly ve zmíněném oboru těžké časy. Řada známých firem, jmenovitě Vítkovice Power Engineering, ČKD Praha DIZ, Modřany Power a Královopolská RIA, zbankrotovaly. Další se potýkají s úbytkem zakázek z klasické i jaderné energetiky a přesměrovaly svou pozornost jinam.

Celý článek najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..