Podle neoficiálních informací padlo u českých sousedů strategické rozhodnutí. Polsko vybuduje svou první jadernou elektrárnu. Zatím ale není rozhodnuto, kde bude stát a kterou zemi si Poláci vyberou ke spolupráci.

jaderná energie - Deník.cz: Poláci postaví první atomovou elektrárnu. Rozhodují se s kým, za kolik a kde - Nové bloky ve světě (elb IMG 9878) 1
Elektrárna Bełchatów, která vyrábí z hnědého uhlí asi pětinu polské spotřeby elektřiny, má instalovaný výkon 5 472 MW a podle Světového fondu na ochranu přírody patří k největším znečišťovatelům ovzduší v energetickém sektoru. (Zdroj: ElBelchatow.PGEGiEK.pl)

Ve hře jsou dvě lokality na severovýchodním pobřeží baltického moře nedaleko ruského Kaliningradu – Lubiatowo-Kopalino a Żarnowiec. Dalšími neznámými, které řeší Ministerstvo infrastruktury a rozvoje, jsou technologie a peníze. Představitelé resortu uvažují o francouzské technologii. Mohlo by to narovnat nesoulad, který vznikl poté, kdy Polsko odstoupilo od nákupu francouzských vrtulníků H225M Caraca od francouzské firmy Airbus Helicopters.

Ministerstvo energetiky zase uvažuje o čínské nebo korejské technologii. V tomto případě je problém v tom, že východoasijské jaderné systémy v Evropě dosud nikde nepracují a vyžadovaly by získání certifikátů.

Technologie budou vybrané ve výběrovém řízení a podle Mariusze Kozłowského dovoluje polský atomový zákon pouze reaktory generace III a III plus.

Celý text najdete na webu Deník.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..