Japonský jaderný regulační úřad schválil dne 25. srpna „stavební plány“ pro posílení třetího i čtvrtého bloku jaderné elektrárny Ohi a třetího bloku JE Genkai. Plány jsou součástí druhé ze tří žádostí, které jsou nutné při procesu restartu. Předtím než bude povoleno znovuspuštění těchto bloků, musejí být všechny tři bloky ještě podrobeny dalším kontrolám.

jaderná energie - Další tři japonské reaktory se přiblížily svému znovuspuštění - Ve světě (Ohi 3 and 4 460 Kansai Electric) 1
JE Ohi (zdroj: WNN)

V rámci japonského procesu restartování reaktorů jsou provozovatelé elektráren povinni požádat regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) o: povolení provádět změny v instalaci reaktoru; schválení jejich stavebního plánu za účelem posílení elektrárny; a o konečné bezpečnostní kontroly, aby bylo zajištěno, že blok splňuje nové bezpečnostní požadavky. Dále jsou provozovatelé povinni do bloku instalovat určitá zařízení zvyšující bezpečnost, a to do pěti let od obdržení schválení inženýrského pracovního programu pro reaktor úřadem NRA.

Společnost Kansai Electric Power Company předložila v červenci roku 2013 k úřadu NRA žádost obsahující její stavební plán pro třetí a čtvrtý blok její JE Ohi nacházející se v prefektuře Fukui. Společnost následující měsíc doplnila tuto žádost o další informace a následně předložila celkem pět pozměňovacích návrhů.

Stavební plán pro třetí blok jaderné elektrárny Genkai společnosti Kyushu Electric Power Company nacházející se v prefektuře Saga byl úřadu NRA předložen rovněž v červenci 2013. Společnost následně čtyřikrát pozměnila svoji žádost. V lednu letošního roku úřad NRA potvrdil, že třetí a čtvrtý blok JE Genkai – oba s tlakovodními reaktory o výkonu 1 180 MWe – splňují nové regulační normy.

S nynějším schválením těchto plánů úřadem NRA obě společnosti uvedly, že v současnosti plánují požádat o předprovozní kontroly na těchto blocích. Tyto kontroly potvrzují, že bezpečností zařízení jsou v souladu se schváleným stavebním plánem pro tuto elektrárnu.

Společnost Kyushu doplnila, že rovněž plánuje předložit stavební plán pro čtvrtý blok jaderné elektrárny Genkai.

Z celkových 42 japonských provozuschopných reaktorů doposud pět prošlo inspekcemi, které potvrzují, že splňují nové regulační bezpečností normy, a obnovilo provoz. Jedná se o: první dva bloky JE Sendai společnosti Kyushu; třetí blok jaderné elektrárny Ikata patřící společnosti Shikoku; a třetí i čtvrtý blok JE Takahama společnosti Kansai. Dalších 19 reaktorů požádalo o restartování.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..