Sedm z deseti Čechů je pro zachování nebo zvýšení podílu jaderných elektráren na výrobě elektrické energie v zemi. Pro dostavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín je těsně nadpoloviční většina veřejnosti. Tyto informace vyplývají z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

jaderná energie - CVVM: Většina Čechů je pro zachování i růst jaderné energie - V Česku (JE Temelín zdroj byznys.ihned .cz 1) 1
JE Temelín (zdroj: byznys.ihned.cz)

Z jaderných elektráren pochází třetina elektrické energie vyrobené v ČR. Podle 39 % účastníků průzkumu CVVM by tento podíl měl zůstat zachován. Skoro třetina dotázaných by byla pro jeho navýšení, zatímco 18 % by uvítalo snížení výroby v jaderných blocích.

V porovnání s loňským rokem se výsledky letošního průzkumu výrazněji neliší. CVVM uvedlo: „V porovnání s rokem 2015 vidíme, že podíl těch, kteří jsou pro zvyšování podílu jádra, je zřetelně vyšší.“

Jednou z možností, jak podíl výroby elektřiny v atomových zdrojích navýšit, je dostavba dvou bloků v JE Temelín. Pro tuto možnost se v letošním průzkumu CVVM vyslovilo 51 % dotázaných. Proti rozšíření temelínské elektrárny se staví skoro třetina lidí.

Autory průzkumu rovněž zajímalo, zda mají Češi z jaderné energetiky strach. Velké či střední obavy přiznává skoro třetina dotázaných, malé obavy pociťuje 38 % lidí. Žádný strach z používání jaderné energie nemá více než čtvrtina Čechů.

Míra obav Čechů z jaderné energetiky je podle CVVM od roku 2011 poměrně stabilní. Sociologové dodávají: „Zároveň je zřetelně nižší než v roce 1993, kdy byla otázka v této podobě zkoumána poprvé.“

Výzkum prováděla CVVM v období od 8. do 18. května. Na dotazy tazatelů odpovědělo 1 019 obyvatel České republiky ve věku od 15 let.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..