Spotřeba České republiky v letošním prvním pololetí dosáhla 31 TWh elektrické energie, oproti stejnému období z minulého roku vzrostla o 3,2 %. Meziročně o 2,5 % na 44,5 TWh vzrostlo také množství elektřiny, která byla v Česku vyrobena. Tyto skutečnosti vyplývají z aktuálních dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Markéta Witoszová ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz dnes sdělila ČTK: „Podle našich analytiků tento nárůst koneční spotřebitelé, zejména domácnosti a maloodběratelé, nijak výrazně nepocítí. Dodavatelé totiž nakupují elektřinu průběžně zejména na burze, kde cena vychází z aktuální situace výroby a přebytků.“ Dále uvedla, že i pro příští rok očekává pro domácnosti podobné ceny elektřiny jako v tomto roce.

Na tzv. hrubé výrobě elektřiny, do které se započítává i elektřina spotřebovaná při její výrobě, se podle údajů ERÚ v prvním pololetí tradičně nejvíce podílely uhelné elektrárny. K produkci přispěly 23,77 TWh, jejich meziroční růst činil 4,5 %. Proti prvnímu pololetí loňského roku vzrostla mimo jiné také výroba z fotovoltaických elektráren, a to o 9,5 % na 1,2 TWh.

Meziročně naopak poklesla výroba z jaderných elektráren, a to o 3,1 % na 13,9 TWh. Skupina ČEZ, která vlastní tuzemské jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně, už dříve prohlásila, že pokles byl způsoben delšími odstávkami v JE Temelín. Ve druhém pololetí se má podle firmy situace obrátit. Za celý rok očekává skupina ČEZ výrobu z jaderných elektráren 29 TWh oproti 24,1 TWh v loňském roce.

Oproti prvním šesti měsícům roku 2016 poklesl také čistý vývoz elektrické energie z ČR. Letos od začátku ledna do konce června činil 6,6 TWh, což je meziročně o 2,4 % méně.

V nadcházejících letech a desetiletích má spotřeba elektřiny v České republice růst. V optimalizovaném scénáři Státní energetické koncepce počítá ministerstvo průmyslu pro rok 2020 se spotřebou ve výši 62,08 TWh, pro rok 2040 pak se 74,07 TWh. Výroba se má pohybovat v hodnotách kolem 90 TWh ročně. Změnit se však má struktura produkce. Podle nejreálnějšího scénáře koncepce má od druhé poloviny dvacátých let 21. století pocházet nejvíce elektrické energie z jaderných zdrojů, které mají převzít majoritní pozici uhelných elektráren.

jaderná energie - ČR v pololetí spotřebovala více elektřiny, vzrostla i výroba - V Česku (vyrobaspotreba) 1
Výroba a spotřeba elektřiny za 1. pololetí v ČR v posledních letech – v TWh (zdroj: ERÚ)

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..