Nedávná dohoda o spolupráci mezi Čínou a Keňou se stala důležitým krokem pro to, aby se čínské jaderné technologie globálně rozšířily.

jaderná energie - Čínská jaderná technologie se globálně rozšiřuje - Nové bloky ve světě (b083fe955a741a4fcbbc08) 1
Jedná z hlavních komponent reaktoru Hualong One (zdroj: Chinadaily)

Čínská společnost China General Nuclear Power Corporation (CGN) nedávno oznámila, že společnost podepsala rámcovou dohodu o spolupráci v oblasti jaderného školení, stejně jako dohodu o důvěrnosti s keňskou radou Kenya Nuclear Electricity Board.

Podle dohody se předpokládá, že v Číně navržený reaktor třetí generace typu Hualong One, bude nasazen v Africe, informuje deník People’s Daily.

Tlakovodní reaktor Hualong One s instalovaným výkonem 1 000 MW byl vyvinut za spolupráce společností CGN a China National Nuclear Corporation a má dosáhnout nejvyšších mezinárodních bezpečnostních standardů, aby zabraňoval úniku radioaktivních materiálů a odolával vnějším vlivům a zemětřesením, jež mají hodnotu srovnatelnou se zemětřesením, které se událo v Japonsku v roce 2011 při nehodě jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

Společnost CGN vytvořila společný podnik s firmou Electricite de France SA k vývoji jaderné elektrárny Bradwell ve Spojeném království, stejně jako k financování a konstrukci reaktoru.

Britská vláda zahájila hodnocení reaktorového designu v lednu tohoto roku. Očekává se, že proces potrvá asi pět let.

Pozorovatelé tvrdí, že existuje vysoká pravděpodobnost, že reaktorový design projde schvalovacím procesem Spojeného království, uvádí deník China Daily.

Proces Generic Design Assessment je velmi přísné hodnocení jaderného designu. Projití tímto procesem dále usnadní vývoz čínské jaderné technologie.

Společnost CGN podepsala memorandum o porozumění ohledně záměru spolupracovat v oblasti jaderné energetiky s více než dvaceti zahraničními společnostmi a ministerstvy.

Více zemí – jako je Indonésie, Jihoafrická republika, Turecko a Kazachstán – projevilo zájem o reaktor s designem Hualong One.

Zdroj: China Daily

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..