Pozastavení – alespoň prozatím – výstavby prvních dvou amerických konvenčních jaderných reaktorů ve více než třech desetiletích zdůrazňuje to, co již bylo bolestně zřejmé: budoucnost jaderné energie a čisté energetiky obecně bude spočívat na bedrech lidí, kteří se dnes rozhodnou vést boj za čistou energetiku.

jaderná energie - Chcete čistou energetiku? Usnadněte cestu pro jadernou energii - Ve světě (233087728) 1
Ilustrační obrázek (zdroj: The Truth About Nuclear Power)

V pondělí majitelé jaderné elektrárny Virgil C. Summer nacházející se v Jižní Karolíně oznámili, že projekt dvou reaktorů bude pozastaven – ale zprávy nejsou posledním zvoněním pro jadernou energii v Americe.

Inovace však není levná ani snadná a vyžaduje hodně práce.

Isaac Newton kdysi napsal svému kamarádovi, že pokud skutečně vidí dál než ostatní, je to jen proto, že stojí na ramenou obrů.

Čí ramena zvednou budoucí generace? Podnikatel Peter Thiel položil v minulém roce otázku: „Jak přispějeme k prosperitě a blahobytu v polovině 21. století?“

Značnou část z odpovědi zaujímá významný pokrok v čisté a spolehlivé energetice.

Rozvíjející svět je stále více hladový po energii pro vaření, chlazení, klimatizaci a topení. Zatímco se svět zabývá dekarbonizací, žádný jeden čistý zdroj energie nás nedostane k tomuto cíli. Není to totiž ani praktické ani zodpovědné. Odpověď musí být nalezena prostřednictvím inovace a komercializace sady pokročilých energetických technologií, které v Americe vytvoří velké množství pracovních míst, jež pomohou modernizovat a rozvíjet její ekonomiku.

Avšak pokročilá energetická technologie se jen tak neobjeví z garáže génia.

Newtonův reflektorový dalekohled byl v dosahu vynálezcových skromných prostředků, stejně jako příští aplikace pro iPhone v dnešní době. Inovace v energetickém světě jsou ale dnes často mimo schopnosti financování jednotlivých podniků. Jsou příliš velké, příliš riskantní a benefity se rozšiřují spíše ve společnosti a na trhu než v té jedné konkrétní firmě, která inovaci vyzkoušela jako první. To je přesně důvod, proč je tento pokrok tak důležitý, ale zároveň obtížný pro jednu soukromou firmu, aby ho rozvíjela v rané fázi.

Pro spuštění nových průmyslově technologických inovací, které se stanou součástí americké národní infrastruktury a páteří jejího exportu, potřebujeme platformu pro sdílení nákladů. Součást americké DNA je vedení na světových trzích, včetně high-tech průmyslových výrobků v energetice a dalších oblastech. A když se objevují nové technologie, musíme využít příležitostí, neboť jinak prohrajeme s Čínou na nově vznikajícím globálním trhu s jadernou energií v hodnotě miliard dolarů.

Vláda však zřídkakdy vytváří tyto cesty sama. Nyní je tento důležitý krok na průmyslu. A mnohé z nejlepších energetických myšlenek pocházejí od začínajících podniků, jejichž rozpočty jsou mnohem menší než ty vládní. Investice do rozvoje jsou ale ve skutečnosti velmi velké i pro průmyslové společnosti s energetickými divizemi.

Existuje smysluplná tendence posuzovat každý dolar, který vláda utrácí. Ale energetický výzkum by neměl být zanedbáván. Agentura, která dělala počáteční práci, jež vedla k těžbě zemního plynu pomocí hydraulického štěpení – což se stalo základem pro oživení Ameriky z Velké recese a vedlo k obnově vývozu elektřiny – byla předchůdcem úřadu Office of Fossil Energy spadajícího pod ministerstvo energetiky. Tento úřad nyní provádí významný pokrok v technologiích, které mohou zachycovat, ukládat a využívat emise uhlíku z  elektráren spalujících uhlí nebo zemní plyn.

Osud dalšího programu ministerstva energetiky – úřadu Office of Nuclear Energy – je nedílnou součástí inovativního úsilí. Začínající podniky jsou na pokraji komercializace nového typu reaktorů, které lze instalovat tam, kde je nejvíce zapotřebí elektřina. Tento reaktor lze také spárovat s větrem nebo sluncem jako generátor elektřiny bez uhlíkových emisí, který pracuje ve dne i v noci.

Avšak federální vláda je tak zaseknuta proti jaderným inovacím, že náklady na začínající podniky zahrnují miliony dolarů, které regulační komise Nuclear Regulatory Commission využívá k přezkumu žádostí o licence. Peníze dříve přislíbené, aby pomohly urychlit vývoj technologií, jsou nyní téměř pryč.

V roce 1899 komisař amerického úřadu pro patenty Patent Office uvedl, že je možná čas pro uzavření tohoto úřadu, neboť co bylo možné vynalézt, už bylo vynalezeno. Naštěstí byl jeho názor ignorován.

Nyní se ale musíme poučit z hlouposti tohoto komisaře. Existuje svět plný neobjeveného pokroku, nedokončených inovací čekajících na zlepšení našeho života, zejména v oblasti výroby levné, čisté a spolehlivé energie. Tvořivost ve vědě a inovacích zůstává na špičkové úrovni. Sami však musíme zajistit, aby tato kreativita byla vložena do práce. Jen díky tomu budeme moci zaručit, že naše děti a vnoučata budou moci „vidět dále“, než vidíme my.

Zdroj: The Hill

O autorovi

admin

1 Comment

    Posuzovat energetiku v USA jako komplexní problematiku je nesprávné. Každý stát Unie má své specifické podmínky, které by měly být respektovány. Vývojem nových technologií se mohou záměry v investicích změnit, avšak po zvážení všech vlivů. Nelze postupovat podle jednotné trendové “ kuchařky „, je potřeba energetickou politiku optimalizovat daným potřebám a ekologickým dopadům. Směrování podnikatelů na nové technologie je i úkolem výzkumných pracovišť, jimž se tak usnadní realizovatelnost řešení a dosah na finanční efekty.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..