Společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM) a TSP Engineering podepsaly dohodu o spolupráci při vyřazování britských jaderných elektráren z provozu a o dodávání komponent pro ponorky poháněné jadernou energií. Česká inženýrská společnost VHM dne 10. července uvedla, že kontrakt pro následujících pět let má hodnotu asi 3,5 miliardy korun (158 milionů dolarů).

jaderná energie - Česko-britská spolupráce na vyřazování jaderných elektráren z provozu - V Česku (AAEAAQAAAAAAAATaAAAAJGM3OWNkNWFkLTA1NWYtNDE2YS1hMGQxLTAzNjI3YzdkODgxNg) 1
Logo společnosti Vítkovice Machinery Group (zdroj: linkedin)

Dohoda byla podepsána během tohoto týdne v Praze, a to Jiřím Brožem, obchodním ředitelem společnosti VHM, a britským obchodním tajemníkem Gregem Handsem, sdělila společnost VHM.

První fáze dohody bude zahrnovat dodávky kontejnerů pro přepravu kontaminovaného materiálu z trvale odstavených jaderných bloků nacházejících se ve Spojeném království. Společnost VHM již dodává kontejnery pro přepravu odpadu do britských lokalit společnosti Magnox.

Martin Bednarz, generální ředitel společnosti VHN, řekl, že tato dohoda byla „strategickou příležitostí“ pro českou firmu. „Nabízíme výrobní linku s uzavřenou smyčkou od ocelárny, přes hi-tech komponenty, až po konečný výrobek, jako je kontejner,“ dodal.

Společnost VHM je součástí českého podniku Vítkovice Machinery Group, který působí v těžkém strojírenství a zahrnuje asi 30 firem. Skupina sídlící v Ostravě říká, že má „moderní, rozsáhlou a jedinečnou výrobní základnu a know-how založené na výzkumu a vývoji“. Vítkovická značka je stará již 189 let. Tento podnik působí v jaderné energetice od druhé poloviny šedesátých let minulého století.

Společnost TSP Engineering sídlící v anglickém městě Workington zajišťuje dodávky pro jaderný a obranný průmysl od roku 1950. Tato společnost byla v minulém roce odkoupena podnikem British Steel a následně byla nově zaregistrována jako firma British Steel Limited, ale obchoduje pod jménem TSP Engineering. Tato společnost uvádí, že její pracoviště ve městě Workington je jedním z největších inženýrských zařízení ve Spojeném království. Pracovní kapacita tohoto zařízení činí 19 200 metrů čtverečních.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..