Bulharsko počátkem roku 2018 plánuje uspořádat výběrové řízení pro prodej výstavby jaderné elektrárny Belene s celkovým výkonem 2 000 MWe, která byla původně stavěna Ruskem, oznámila dne 15. srpna ministryně energetiky Temenuzhka Petkova. Na začátku příštího roku bude spuštěn privatizační proces firmy spojené s projektem JE Belene. Projekt JE Belene a veškerý související majetek budou odděleny od bulharské státní společnosti National Electric Company (NEK) do nové firmy, která bude prodána.

jaderná energie - Bulharsko plánuje privatizaci a prodej projektu JE Belene - Nové bloky ve světě (belene) 1
Vizualizace JE Belene (zdroj: www.aep.ru)

Ministryně Petkova dodala, že Bulharsko si chce na projektu v hodnotě 11,7 miliardy dolarů udržet malý podíl, ale zdůraznila, že pro investory nebudou existovat žádné státní záruky ani dlouhodobé dohody o nákupu elektřiny. Dále uvedla, že Bulharsko vynaložilo více než 1,8 miliardy dolarů na tento projekt a do konce září dorazí do Bulharska poslední dodávka zařízení z Ruska, která již byla vyrobena pro JE Belene. „V tomto projektu již nemáme právo dělat chyby. Musíme najít to nejlepší, ekonomicky proveditelné řešení pro toto zařízení,“ poznamenala.

Jaderná elektrárna Belene měla nahradit JE Kozloduj, která prochází procesem likvidace, avšak její výstavba byla v roce 1990 pozastavena kvůli problémům s financováním a veřejnými protesty. V roce 2005 byl vyhlášen tendr na pokračování výstavby elektrárny, který vyhrála společnost  Atomstroyexport (součást státní jaderné korporace Rosatom), a v roce 2006 byl podepsán kontrakt se společností NEK. Nicméně předchozí vláda v roce 2012 projekt zrušila poté, co se nepodařilo najít zahraniční investory, a pod tlakem Bruselu a Washingtonu ve snaze omezit energetickou závislost na Rusku.

V prosinci roku 2016 získala ruská státní jaderná korporace Rosatom od společnosti NEK částku 717,8 milionů dolarů jako kompenzaci za vyrobená zařízení podle rozhodnutí Mezinárodního arbitrážního soudu sídlícího v Ženevě z předchozího června, který přiřkl společnosti Atomstroyexport částku 620 milionů dolarů. Bylo však dosaženo dohody, podle níž Rusko souhlasilo s upuštěním od úroků z poskytnutého dluhu za předpokladu, že bude platba provedena ve stanovené lhůtě.

Hledání investorů pro obnovení projektu a využítí zařízení pokračuje. V minulém roce vláda uvedla, že čínská banka Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) byla připravena financovat tento projekt. Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) také vyjádřila zájem do toho projektu investovat.

Incotech Cargo, firma sjednaná společností Atomstroyexport, již dokončila dodávku některých reaktorových komponent pro JE Belene, podle zprávy z 11. srpna na ruském webu Russian Atomic Community (RAC). Dodávka, která se uskutečnila na jaře letošního roku, zahrnovala 61 komponent vyrobených ve strojírenských závodech Izhora poblíž Petrohradu, s celkovou hmotností asi 4 000 tun, a to včetně tlakové nádoby reaktoru, jejího horního víka a dvou kompenzátorů objemu. Zásilka zahrnovala 33 velkých komponent o hmotnosti 77-327 tun přepravených v 218 balících. Zařízení bylo přepravováno po moři z Petrohradu do rumunského přístavu Constanta a poté bylo převeleno do šesti člunů na Dunaji pro přepravu do areálu JE Belene ve třech konvojích.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..