Jeden z vedoucích vědců v evropském snažení o využití nové revoluční formy energie, obvinil premiérku Spojeného království Theresu May, že ohrožuje další rozvoj tím, že vytvoří „novou politickou zeď“ mezi výzkumníky.

jaderná energie - Brexit ohrožuje průlom v oblasti jaderné fúze slibující revoluci levné elektřiny, tvrdí vedoucí vědec - Ve světě (gettyimages 159605490) 1
Ilustrační obr. (zdroj: Independent)

Profesor Tony Donné uvedl, že Brexit a rozhodnutí Spojeného království o vystoupení z atomové agentury Evropské unie by mělo „silný negativní dopad“ na průlomový výzkum jaderné fúze.

Vědci ze Spojeného království a Evropské unie spolupracují v rámci jeho programu, aby jako první učinili významný průlom v technologii jaderné fúze, která napodobuje procesy v jádru Slunce a slibuje novou éru čisté, bezpečné a levné elektřiny.

Profesor Donné sdělil pro zpravodajství The Independent, že Brexit má „pouze poražené při výzkumu fúze“ a že pokračuje v pevné obraně volného pohybu po EU, což je způsob, jak využít kolektivní znalosti potřebné k tomu, aby se úspěch fúze stal realitou.

Jeho názor následuje útoky jiných vědců a lékařů, kteří argumentují, že vystoupení z agentury Euratom ohrožuje energetické zdroje Spojeného království, život zachraňující léčbu rakoviny a plány, aby veškerá vozidla na britských silnicích jezdila na elektřinu. Průzkum specialistů sdělil, že udržení vazeb s agenturou by mělo být vysokou prioritou.

Profesor Donné je programový manažer konsorica EuroFusion, která je zastřešující organizací evropských laboratoří zabývajících se výzkumem fúze.

Prohlásil: „Brexit má jen poražené, protože bude mít silný negativní dopad na evropský, britský i mezinárodní výzkum v oblasti jaderné fúze.“

V současné době jaderné reaktory vyrábějí energii pomocí štěpení, kdy se rozštěpí atomy uranu, uvolněná energie se využívá k pohonu turbín a prostřednictvím kterých se vyrábí elektřina.

Vědci nicméně vědí, že by bylo efektivnější přinutit atomy vodíku ke sloučení prostřednicím fúze, čímž by vyprodukovaly čtyřikrát více energie, a to s heliem jako jediným vedlejším produktem.

V rámci mezinárodního projektu Iter ve Francii se konsorcium EuroFusion a další vědci pokoušejí vybudovat obrovský tokamak, který může donutit těžké izotopy vodíku, aby se spojily dohromady při teplotách až 150 milionů stupňů Celsia. Vědci se snaží o jeho zprovoznění do roku 2025.

Profesor Donné ukázal, jak odborníci na fúzi během studené války pomohli inspirovat Ronalda Reagana a Mikhaila Gorbačeva, aby zahájili projekt Iter, a nedávno projekt spojil ruské a ukrajinské  akademiky, a to navzdory problémům mezi těmito zeměmi.

Poté řekl: „Bohužel, téměř ve stejnou dobu, kdy se Ukrajina stala přidruženým členem Euratomu, Theresa May oznámila novou politickou zeď – Brexit.“

„To způsobuje nové překážky pro vědce v oblasti fúze, neboť Spojené království je jedním z klíčových aktérů v evropském i mezinárodním výzkumu fúze.“

Jeden projekt, tvrdí profesor Donné, je bezprostředně ohrožen, když Spojené království vystoupí z Euratomu a EU. Tímto projektem je Joint European Torus (JET) v britském centru Culham poblíž Oxfordu.

JET, provozovaný Euratomem, je hlavním probíhajícím experimentem v oblasti jaderné fúze v Evropě a je integrovaným výzkumným projektem na prokázání toho, že tokamak ITER bude moci fungovat v průmyslovém měřítku.

Rozhodnutí vystoupit z Euratomu je podle všeho z velké části motivováno odhodláním premiérky May odstranit Spojené království ze všech oblastí jurisdikce Evropského soudního dvora, který dohlíží na jadernou agenturu.

Avšak pod tlakem poslanců, který způsobil rozčílení v dolní sněmovně, bylo signalizováno potenciální změkčení, zdůrazňující „silný, společný zájem“ o to, aby Spojené království úzce spolupracovalo s Euratomem.

Tajemník Brexitu David Davis řekl, že „dohoda o přidružení“ může být realizovatelná, ale je jasné, že Británie nepodepíše žádný mechanismus, kterým by Evropský soudní dvůr mohl dohlížet na záležitosti Spojeného království.

Mluvčí vlády sdělil: „Bylo jasné, že chceme, aby Spojené království zůstalo nejlepším místem pro vědu a inovace. Jako klíčový přispěvatel do výzkumného programu EU zabývajícího se fúzí budeme úzce spolupracovat s našimi partnery z EU, abychom zajistili pokračování mezinárodní spolupráce v této oblasti.“

„To je důvod, proč se vláda zavázala plnit svůj spravedlivý podíl na financování projektu JET až do konce roku 2020, pokud by EU prodloužila kontrakt o provozování zařízení JET v lokalitě Oxfordshire po roce 2018.“

Avšak předseda britské agentury Atomic Energy Agency profesor Roger Cashmore varoval, že odchod z Euratomu nezanechá žádný rámec pro přepravu jaderných materiálů mezi Británií a EU, a to zrovna ve chvíli, kdy Velká Británie zvyšuje svoji závislost na jaderné energii.

Profesor Martin Freer, jeden z předních britských fyziků, dříve v tomto měsíci zpravodajství The Independent řekl, že „krátkozraké“ rozhodnutí o vystoupení z Euratomu by zasáhlo také jaderné elektrárny ve Spojeném království, stejně jako poptávku po elektřině, které vzroste kvůli rostoucím počtu elektromobilů – neboť vláda chce do roku 2040 automobily se spalovacími motory.

Martin McKee, profesor evropského veřejného zdraví v londýnské škole London School of Hygiene and Tropical Medicine, varoval v červenci letošního roku, že ukončení spolupráce by mohlo ztížit přístup Spojeného království k izotopům pro léčbu rakoviny a radiofarmak pro diagnostické metody.

Průzkum více než 1 500 energetických a jaderných odborníků zveřejněný v magazínu Prospect ukázal, že 86 % si myslí, že udržení vazeb s energetickými dohodami s EU je pro jednání v Brexitu velkou prioritou, zatímco 82 % vyzvalo vládu, aby se rozhodla zůstat členem Euratomu nebo si zachovala „přidružené členství“.

Zdroj: The Independent

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..