Velké zásoby levného zemního plynu a růst obnovitelných zdrojů elektřiny zrychlují předčasné odstavování elektráren pokrývajících základní energetickou zátěž – zejména těch uhelných a jaderných – říká zpráva amerického ministerstva energetiky (Department of Energy – DOE). Ministerstvo naznačuje, že tento fakt ohrožuje odolnost elektrické rozvodné sítě Spojených států amerických.

jaderná energie - Americké ministerstvo energetiky vyzývá k reformám trhu - Ve světě (images) 1
Logo DoE (zdroj: DoE)

Ministr energetiky Rick Perry vydal v dubnu memorandum, ve kterém požádal pracovníky ministerstva DOE, aby provedli studii, která by zkoumala trhy s elektřinou a spolehlivost. Konkrétně měla studie zkoumat tři otázky: vývoj velkoobchodních trhů s elektřinou; zda velkoobchodní trhy s elektřinou a kapacitami přiměřeně kompenzují všechny formy energie podle jejich zásluh; a regulační zátěž pro energetický průmysl.

Ministerstvo DOE nyní publikovalo svoji studii nazvanou Staff Report to the Secretary on Electricity Markets and Reliability. Tato studie, uvádí ministerstvo, identifikovala několik kritických problémů, které mají zásadní význam pro ochranu dlouhodobé spolehlivosti elektrické sítě.

Vyvíjející se podmínky na trhu a potřeba přizpůsobit se proměnlivé energii z obnovitelných zdrojů (variable renewable energy – VRE) vedly ke zvýšenému flexibilnímu provozu výrobních a dalších zdrojů přispívajících do sítě, říká zpráva.

„Některé výrobní technologie, které byly původně navrženy tak, aby fungovaly jako základní úroveň elektrického zásobování, nebyly zamýšleny pro flexibilní provoz a v případě jaderné energie – nemají regulační režim, který by jim umožňoval takto fungovat.“

Tradiční základní úroveň elektrického zásobování – zejména z uhelných a jaderných elektráren – byla negativně ovlivněna zvýšeným využíváním zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie, stejně jako nízkým růstem poptávky po elektřině a „řadou politických otázek“.

„Vodní elektrárny, jaderné elektrárny, uhelné elektrárny a elektrárny využívající zemní plyn pomáhají udržet stabilitu sítě, což je rozhodující pro odolnost systému,“ uvádí studie. „Je třeba neustálý komplexní regionální i celostátní přezkum, aby bylo možné určit, jak lze rozvíjet portfolio domácích energetických zdrojů, aby byla zajištěna spolehlivost a odolnost sítě.“

Zpráva doporučuje, aby ministerstvo DOE i další federální agentury urychlily licencování s nižily s ním spojené náklady. To samé se pak týká rovněž opětovného licencování a schvalování síťové infrastruktury, jako jsou jaderné elektrárny, vodní elektrárny, uhelné elektrárny, pokročilé výrobní technologie a přenosové technologie. Pro jadernou energii zpráva uvádí, že komise Nuclear Regulatory Commission by měla být „povzbuzována k zajištění bezpečnosti stávajících i nových jaderných zařízení, aniž by zbytečně zvyšovala provozní náklady a ekonomickou nejistotu jaderné energetiky“. Zpráva navrhuje, aby byla pravidla pro jadernou bezpečnost přezkoumána v rámci přístupu založeného na rizicích.

V dopise ze dne 23. srpna, který doprovází nově zveřejněnou studii, Perry říká: „Tento přezkum je něčím, co se již dlouho odkládá. Průmysl v posledních letech zaznamenal masivní změny a vláda nedokázala udržet krok. Tato zpráva zkoumá vývoj trhů za posledních 15 let. Tvůrci politik a regulátoři by měli rozhodovat na základě toho, jak vypadají trhy dnes, a ne podle toho, jak vypadaly před lety.“

Dále doplnil: „Spolehlivá a odolná elektrická síť je důležitá nejen pro naši národní a ekonomickou bezpečnost, ale také pro každodenní život amerických obyvatel.“

Perry také uvedl, že některé předpisy a dotace však mají velký dopad na fungování trhů a tím zpochybňují energetický mix země.

„Je důležité, aby tvůrci politik zvážili všechny možné zamýšlené i nezamýšlené dopady,“ dodal.

Reakce průmyslu

Společnost Exelon – provozovatel největší jaderné flotily ve Spojených státech – uvítal výzvu ministerstva DOE k naléhavě potřebným reformám energetického trhu.

„Tyto reformy pomohou zachovat čisté energetické zdroje a zajistit, aby kritická americká aktiva zůstala součástí mixu, včetně jaderných elektráren, které poskytují více než 60 % naší národní bezemisní elektřiny,“ doplnila společnost.

„Studie amerického ministerstva DOE o elektrické rozvodné síti potvrzuje náš názor, že jaderná energie je klíčovým a nezbytným přispěvatelem k čisté, spolehlivé a odolné elektrické síti,“ uvedla prezidentka a generální ředitelka institutu Nuclear Energy Institute Maria Korsnick. „Jaderná energie je více než pouze čistá základní kapacita v naší síti. Jaderné elektrárny mají palivo v lokalitě, v reaktoru, připravené k použití po dobu 18-24 měsíců. Navíc jsou schopny tyto elektrárny pracovat i za extrémního počasí ve všech ročních obdobích.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Energetika vyžaduje strategické rozhodování.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..