Mezinárodní spolupráce je důležitou součástí vědy a výzkumu, mnohdy se stejné věci v různých zemích dělají pomocí různých postupů a člověk, který si prohlédne práci z jiného úhlu pohledu je poté mnohem perspektivnější, to si uvědomuje také Rosatom, který pořádá letní školu na severu Finska. Studenti se seznamují, překonávají své jazykové bariéry a navazují nové mezinárodní kontakty. V následujících odstavcích si můžete přečíst základní informace o 14 denním táboru a postřehy některých účastníků. Celý článek najdete zde.

jaderná energie - aktualitycz: Čeští studenti poznávali nové kultury ve Finsku - Ve světě (WP 20170807 10 02 58 Pro 1024 x 576) 1
Čtyři nejaktivnější účastníci Atomového týdne, pořádaného v dubnu, za odměnu odcestovali na 14 denní pobyt ve Finsku (zdroj: http://aktualitycz.cz)

Přes 70 studentů z Česka, Ruska, Finska, Maďarska a Slovenska se na 14 dní sjelo do finského města Kalajoki, aby si rozšířilo jazykové znalosti a poznalo své vrstevníky z jiných zemí. Mezinárodní tábor Škola Rosatomu v městě Kalajoki na severu Finska uspořádala ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

Na tábor Škola Rosatomu vyrazili čtyři studenti 1. Slovanského gymnázia v Praze, aby se setkali se svými vrstevníky z blízkých i vzdálených zemí. Účastníci z Česka byli vybráni v dubnu během akce s názvem Atomový týden, který na gymnáziu uspořádal Rosatom společně s Ruským střediskem vědy a kultury v Praze. Ze všech účastníků vybrali ty nejaktivnější, kteří za odměnu mohli vyrazit 26. července 2017 na 14 dní do Finska.

Ve Finsku na pobřeží Baltského moře se čeští studenti setkali s jinými kulturními prostředími a museli pod vedením zkušených pedagogů hledat způsoby vzájemné komunikace s novými kamarády, kteří měli často odlišné jazykové znalosti. Prošli si tak několika vzdělávacími workshopy, některé z nich vedli sami účastníci, a secvičili různá vystoupení. Poslední večer proběhl koncert, kde byla předvedena nejlepší vystoupení secvičená během celého tábora.

jaderná energie - aktualitycz: Čeští studenti poznávali nové kultury ve Finsku - Ve světě (projekt) 2
Týmová práce účastníků atomového týdne (zdroj: http://aktualitycz.cz)

Další program tábora přibližuje Adam Střihavka: „Líbila se mi různorodost programu tábora a také možnost poznat děti z různých zemí. Program byl velmi zajímavý a poznali jsme mnoho nového o jiných kulturách prostřednictvím her a jiných zajímavých činností. Také jsme sportovali: hráli jsme volejbal, jezdili na kole a plavali v Baltickém moři. Bylo to skvělé.“

Celý článek najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..